fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finansowanie

Ile wynosi rata kredytowa

Bloomberg
Za nami jeden z najbardziej gorących okresów w historii polskiego rynku finansowego. To nie był dobry miesiąc dla frankowiczów i dolarowiczów.

– Kredytometr – przygotowany przez analityków Comperii.pl – informuje, jak w danym okresie zmieniała się wysokość rat kredytów hipotecznych w wysokości 200 tys. zł, których okres spłaty wynosi 30 lat. Modelowe zobowiązania zostały zaciągnięte w październiku 2008 roku.

– Za nami jeden z najbardziej gorących okresów w historii polskiego rynku finansowego. W połowie stycznia br. szwajcarski bank centralny zdecydował się odstąpić od obrony kursu wymiany EUR/CHF na poziomie 1,20. Decyzja ta spowodowała nagłe umocnienie franka wobec wszystkich innych walut, w tym także polskiego złotego. Na szczęście całe to zamieszanie nie okazało się zbyt trwałe i już od tygodnia frank tanieje – komentuje Jacek Kasperczyk, analityk Comperii.pl.

Podaje, że styczeń przyniósł lekki spadek wysokości rat kredytów hipotecznych w złotych. Jeszcze 30 dni temu odczyt tej zmiennej wynosił 850 zł, a dziś 843 zł. Jest to efekt obniżenia się rynkowej stopy WIBOR 3M z poziomu 2,06 proc. do 2,00 proc.

– Drugą grupą kredytobiorców, która miniony miesiąc może uznać za udany, są posiadacze zobowiązań w euro. Na początku stycznia br. rata modelowego kredytu wynosiła 831 zł, a teraz – 812 zł. W tym przypadku za spadek wysokości rat kredytowych odpowiada korzystna zmiana kursu EUR/PLN, czyli obniżka z ponad 4,3 zł do poniżej 4,2 zł za euro – mówi Jacek Kasperczyk.

Powodów do zadowolenia nie mają osoby zadłużone w CHF i USD, ponieważ ich raty także wzrosły w ciągu miesiąca. W przypadku kredytów w USD rata wzrosła aż o 59 zł i wynosi teraz 1049 zł. To efekt wzmocnienia dolara. Natomiast w przypadku franka zastosowanie ujemnego LIBOR 3M CHF nieco złagodziło wzrost wysokości raty, która ostatecznie przyjęła wartość o 8 zł wyższą niż przed miesiącem (1106 zł).

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA