fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Rosyjska kolej ominie Ukrainę

Piotr Aleksandrowicz
Piotr Rudzki
Rosja ogłosiła plany sfinansowania budowy nowych torów kolejowych, które omijałyby Ukrainę. Projekt wpisano w budżet na 2015 r.
Minister finansów Anton Silwanow przedstawił plany budżetowe i dodał, że wydatki na infrastrukturę włącznie z tym projektem kolejowym wyniosą 500 mld rubli (13 mld dolarów). Nie podał żadnych szczegółów dotyczących nowej linii kolejowej.
Minister podwyższył prognozy deficytu budżetowego do 2017 r. z powodu spodziewanych niższych przychodów z eksportu ropy naftowej i uprzedził, że rząd nie zasili w tym roku funduszu rezerw na gorsze czasy. W 2015 r. deficyt wyniesie 0,5 proc. PKB wobec zakładanych wcześniej 0,4 proc., a w latach 2016 i 2017 po około 0,6 proc.
Poprzednie projekcje oparto na spodziewanej średniej cenie baryłki ropy 96 dolarów.
- Cena ta wyjaśniła się i z tego powodu deficyt będzie większy - powiedział dziennikarzom. Rząd utrzyma w 2015 r. program pożyczania środków, nie będzie korzystać z funduszu rezerw, chyba że ropa bardzo staniałaby.
Minister gospodarki Aleksiej Ułukiajew powiedział odrębnie, że władze mogą użyć środków z odrębnego funduszu bogactwa narodowego albo z puli emerytur.
Przychody do budżetu składają się w dwóch trzecich z eksportu ropy i gazu. Spadek cen ropy o dolara powoduje w ciągu roku utratę ok.1,4 mld dolarów wpływów do kas państwa.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA