fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Zmiany w janosikowym. Żadne województwo nie straci?

www.sxc.hu
Rada Ministrów przyjęła dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, przedłożony przez ministra finansów. Zakłada on podniesienie progu dochodów, od którego województwa będą płacić janosikowe.
Znowelizowane przepisy ustawy realizują wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 4 marca 2014 r. TK zakwestionował przepisy dotyczące obliczania wysokości wpłat województw do budżetu państwa i zasady podziału części regionalnej subwencji ogólnej dla województw.
Nowe zasady ustalania wysokości wpłat województw do budżetu państwa (tzw. janosikowe) oraz podziału części regionalnej subwencji ogólnej – będą dotyczyć dwóch lat: 2015 i 2016 i mają objąć wyłącznie województwa. W tym czasie zostaną przygotowane całościowe rozwiązania systemowe dotyczące wszystkich jednostek samorządu terytorialnego. Nowe regulacje nie dotyczą powiatów i gmin.
Jak czytamy w komunikacie prasowym po dzisiejszym posiedzeniu Rady Ministrów, w projekcie noweli ustawy przewidziano rozwiązania, na których żadne województwo nie straci, w stosunku do dochodów, jakie uzyskałoby na podstawie dotychczasowych przepisów.
Negatywnie propozycje zmian ocenił marszałek Mazowsza Adam Struzik. - To proteza, która nie rozwiązuje problemu; jest w dalszym ciągu niekonstytucyjny - skomentował marszałek cytowany przez PAP.
Struzik zapowiedział działania na rzecz zmiany projektu w parlamencie.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA