fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Jarosław Kaczyński: PiS chce ratyfikacji traktatu lizbońskiego

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapewnił, że PiS opowiada się za ratyfikacją Traktatu Lizbońskiego.
Prezes PiS w Sygnałach Dnia w Programie Pierwszym Polskiego Radia powiedział, że jego ugrupowaniu zależy na tym, by nie można było zmienić wynegocjowanych wcześniej zapisów. Jarosław Kaczyński tłumaczył, że PiS chce uniknąć sytuacji, w której za kilka lat Polska przyjmie Kartę Praw Podstawowych z "wszelkimi jej konsekwencjami".
Jarosław Kaczyński podkreślił, że Prawu i Sprawiedliwości zależy na tym, by nienaruszalność postanowień traktatu była zapisana w ustawie - a nie w uchwale. Zdaniem ekspertów PiS uchwała nie daje wystarczających gwarancji.
Prezes PiS uważa, że wycofanie się z uchwały podjętej wcześniej przez Sejm byłoby kompromitacją, jednak należy podjąć to wyzwanie i postanowienia traktatu potwierdzić ustawą, gdyż istnieje ryzyko, że Platforma Obywatelska może w przyszłości zmienić swoje stanowisko w kwestii traktatu.
Były premier uważa, że decyzja o ratyfikacji traktatu przez Polskę zapadnie w przyszłym tygodniu.
Być może po planowanym w Juracie spotkaniu prezydenta Lecha Kaczyńskiego z premierem Donaldem Tuskiem zostanie wypracowany kompromis w sprawie ratyfikacji Traktatu z Lizbony - powiedział w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński.
- Słyszałem o tym, że będzie jeszcze jedno spotkanie między prezydentem a premierem, tym razem w Juracie. No i w przyszłym tygodniu wszystko się rozstrzygnie - powiedział były premier.
Na temat ratyfikacji traktatu z Lizbony Donald Tusk rozmawiał w czwartek z Lechem Kaczyńskim. Po spotkaniu tym prezydent powiedział: - Panie premierze, pewien postęp został osiągnięty, to daje mi wiarę w kompromis- . Z kolei premier powiedział, że prezydent poprosił o kilkanaście godzin na przekonanie PiS.
Jarosław Kaczyński, pytany, czy prezydent przekonywał go do kompromisu w sprawie ratyfikacji traktatu odpowiedział: - Wczoraj nie, ale mamy jeszcze dzisiaj, jest rano, więc zobaczymy, jak to będzie wyglądało. Ja nie mam jeszcze w tej chwili takiej dokładnej relacji z tego spotkania, będę się starał w ciągu dzisiejszego dnia ją uzyskać. Trudno mi powiedzieć na podstawie tych dwóch wypowiedzi bardzo enigmatycznych, jak to naprawdę było i co z tego wszystkiego będzie wynikało.
Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA