fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Aplikacje/egzaminy

Wyniki egzaminów adwokackich i radcowskich

zdawalność egzaminu adwokackiego wynosi 80,4 proc., a radcowskiego – 71,2 proc.
Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski
Więcej osób zdaje egzamin na adwokata niż na radcę.
Dotychczasowe wyniki egzaminów prawniczych pokazują, że kandydaci na adwokatów najczęściej oblewali z prawa gospodarczego, a na radców prawnych – z cywilnego. Podczas obu egzaminów najmniej kłopotów sprawiało rozwiązanie zadania z prawa administracyjnego.
Do tej pory wyniki podało 17 z 26 komisji adwokackich i 11 z 52 radcowskich. Z tych cząstkowych danych wynika, że zdawalność egzaminu adwokackiego wynosi 80,4 proc., a radcowskiego – 71,2 proc. W ubiegłych latach także lepsze rezultaty notowano na egzaminie adwokackim.
Pierwsze wyniki egzaminów podawaliśmy w „Rz" 15 kwietnia. Ogłaszają je stopniowo kolejne komisje.
W Białymstoku zdało 81 proc. kandydatów na adwokatów, w Lublinie – 87,5 proc., w Poznaniu – 83 proc., w Szczecinie – 83,6 proc., w Warszawie (dane siedmiu z ośmiu komisji) – 74,4 proc., a w Rzeszowie – aż 95,5 proc.
Sukces na egzaminie radcowskim zaś był udziałem 78,6 proc. zdających w Koszalinie, 74,7 proc. w Opolu, 71,2 proc. w Toruniu, 65,2 proc. we Wrocławiu (wyniki w tym mieście podały do tej pory dwie spośród czterech komisji).
Do egzaminu mogą podejść ci, którzy ukończyli odpowiednią aplikację lub mają inną podstawę określoną w ustawach, np. przez co najmniej cztery lata pracowali w kancelarii czy biurze prawnym, wykonując czynności bezpośrednio związane ze świadczeniem pomocy prawnej. Jak wskazują dane Ministerstwa Sprawiedliwości, najwięcej takich osób zdaje w Warszawie. Do egzaminu radcowskiego zgłosiło się bowiem aż ok. 510 takich osób, w tym 220 w stolicy, do adwokackiego – 174, w tym 80 w stolicy.
Kolejne komisje będą ogłaszały wyniki w najbliższych tygodniach. W środę 23 kwietnia mogą je podać komisje radcowskie w stolicy, około 6–8 maja krakowskie. Około 30 kwietnia poda je komisja adwokacka w Łodzi.
Jak informowaliśmy do tej pory, w Gdańsku egzamin adwokacki zdało 84 proc., we Wrocławiu – 85 proc. Radcowski ukończyło z sukcesem w Białymstoku 62 proc., w Lublinie – 83 proc., w Wałbrzychu – 72 proc., w Zielonej Górze – 63 proc.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA