fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nie zwolnisz na cztery lata przed emeryturą

Planujemy zatrudnić mężczyznę, który ma 55 lat i 35 lat stażu zatrudnienia. Nie pracował w warunkach szkodliwych dla zdrowia. Czy skorzysta on z ochrony przedemerytalnej?
Nie. Powszechny wiek emerytalny dla mężczyzn wynosi 65 lat, a gdy pracują w warunkach szkodliwych dla zdrowia – od 55 do 60 lat. Zgodnie z art. 39 kodeksu pracy ochronie przed wypowiedzeniem podlegają osoby, którym:- brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego,- okres zatrudnienia pozwala przejść na to świadczenie z chwilą osiągnięcia tego wieku.Nie jest możliwe rozstanie z takim pracownikiem zarówno na podstawie kodeksu pracy, jak i w ramach zwolnień grupowych. Jest to dopuszczalne wyjątkowo:- w razie upadłości lub likwidacji zakładu (art. 411 kodeksu) albo- wprowadzania nowych zasad wynagradzania dla całej załogi lub tej grupy zawodowej, do której będzie należał opisany pracownik, bądź też utraty przez niego zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy albo niezawinionej utraty uprawnień koniecznych do jej świadczenia (art. 43 kodeksu).Firma nie musi się zatem obawiać, że z chwilą przyjęcia takiej osoby straci możliwości rozstania ...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA