fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Najdroższa książka świata? XVII-wieczny psałterz

AFP
Egzemplarz "Bay Psalm Book", psałterza wydrukowanego w 1640 roku, sprzedano podczas aukcji w Nowym Jorku za ponad 14 milinów dolarów.
Dom aukcyjny Sotheby's wystawił egzemplarz najstarszej księgi wydrukowana w Ameryce Północnej. Psałterz wydrukowali osadnicy z Cambridge w stanie Massachusetts w nakładzie 1700 egzemplarzy. Księga ma blisko 300 stronic. Fundusze na jej wydanie zebrano w Anglii, a następnie wszystkie niezbędne materiały - m.in. prasę drukarską i papier - wysłano za Atlantyk. Do dzisiaj zachowało się jedynie 11 egzemplarzy tego psałterza.
Z pisanych dzieł wyższe ceny osiągały jedynie rękopisy i manuskrypty. W 1994 roku za Kodeks Leicester - 72-stronicowy zbiór pism i notatek sporządzonych przez Leonarda Da Vinci w XVI wieku - amerykański miliarder Bill Gates zapłacił 30,8 miliona dolarów.
Poprzednią najdroższą książką było dzieło amerykańskiego przyrodnika, ornitologa i malarza Johna Jamesa Audubona "Birds of America" Jamesa Audubona, księgi zawierającej opisy naukowe oraz ilustracje ptaków żyjących na terenie Stanów Zjednoczonych. W 2010 roku na aukcji w Londynie czterotomowy komplet sprzedano za 11,5 mln dolarów.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA