fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rozliczenie składki zdrowotnej przy przejściu z karty na księgę

Jeśli opłacona za dany miesiąc składka nie pomniejszyła podatku odprowadzanego w formie karty podatkowej, podatnik ma prawo odliczyć ją od podatku dochodowego opłacanego na podstawie ustawy o PIT
W 2007 r. pracowałam na całym etacie i przez dziewięć miesięcy prowadziłam działalność na karcie podatkowej. Pozostałe trzy miesiące (po rozszerzeniu działalności) prowadziłem księgę przychodów i rozchodów i zakończyłam rok 2007 stratą. Czy składkę zdrowotną z działalności (dwa miesiące zapłacone a nieodliczone w karcie) mogę odpisać od podatku z pracy na etacie? Odpowiada Anna Welsyng - radca prawny, doradca podatkowy w kancelarii Welsyng.pl:Tak. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłaconą w roku podatkowym można odliczyć od podatku płaconego w formie karty w wysokości nieprzekraczającej 7,75 proc. podstawy jej wymiaru, o ile nie została odliczona od podatku dochodowego (art. 31 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym). Zatem jeśli opłacona za dany miesiąc składka nie pomniejszyła podatku odprowadzanego w formie karty podatkowej, ma pani prawo odliczyć ją od podatku dochodowego opłacanego na podstawie ustawy o PIT.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA