fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Minister Mucha chce rozruszać uczniów

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Ministerstwo Sportu opracowało trzy programy, które mają zaktywizować ruchowo dzieci i młodzież. Część rusza już we wrześniu.
Projekt resortu sportu składa się z trzech elementów: „Mały mistrz", „Multi sport" i „Umiem pływać". W sumie na ten cel trafi blisko 70 mln zł, po ok. 22 mln zł wyłożą: budżet centralny, urzędy marszałkowskie oraz gminy.
Program „Mały mistrz" skupi się na szkoleniach nauczycieli klas 1–3, którzy dowiedzą się, jak efektywnie pracować z uczniami w ramach 6 bloków sportowych: jazdy i turystyki rowerowej, gimnastyki z elementami tańca, sportów zimowych: narciarstwo, łyżwiarstwo, saneczkarstwo, lekkoatletyki, sportów piłkarskich: futbol, koszykówka, siatkówka, piłka ręczna, a także pływania. Uczniowie uczestniczący w którymś z tych bloków wraz ze wzrostem umiejętności będą zdobywali kolejne sprawności. Program „Multi sport" skierowany jest do klubów sportowych, także tych działających poza szkołami, ma przede wszystkim rozwinąć system i dostępność do zajęć sportowych realizowanych w ramach zajęć pozalekcyjnych. Będzie skierowany do uczniów klas 4–6 i docelowo ma objąć 200 tys. uczniów. Resort sportu liczy, że dzięki niemu nie tylko uda się zachęcić dzieci do uprawiania sportu, ale także łowić talenty.
Z kolei program „Umiem pływać" ma objąć 30 proc. populacji uczniów klas trzecich i przede wszystkim wyrównać szanse uczniów z mniejszych miejscowości w dostępie do pływalni. Eksperci MSiT liczą też, że dzięki niemu uda się zwalczać wady postawy wśród dzieci.
– Badania eksperckie jednoznacznie wskazują na pogłębiające się tendencje spadkowe dotyczące sprawności dzieci i młodzieży w wieku szkolnym – mówi „Rz" Joanna Mucha, minister sportu. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że w Polsce tylko co czwarty 11-latek i co dziesiąty 17-latek wypełnia normę 1 godziny ruchu dziennie. Na przestrzeni ostatnich 20 lat o blisko połowę spadła liczba 13-latków, którzy intensywnie ćwiczą przez 4 godz. w tygodniu, a na przestrzeni ostatniej dekady podwoiła się liczba nastolatków z nadwagą. – Liczymy, że dzięki tym programom, które mają upowszechnić postawy sportowe, uda się te tendencje odwrócić – dodaje Mucha.
Milion polskich uczniów ma depresję
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA