fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

W Warszawie czynsze w centrach handlowych są wysokie

Unibail-Rodamco
Stołeczne galerie rozbudowują się i remontują, chcąc przyciągnąć do siebie klientów nowymi markami. W najlepszych czynsze mogą wzrosnąć.
- Trwa rozbudowa Galerii Mokotów. Metamorfozę przeszło centrum Klif. Swoją część restauracyjną remontuje także Galeria Wileńska. Również Blue City, Wola Park, Arkadia, Złote Tarasy, a także Park Handlowy Targówek nieprzerwanie uzupełniają i odświeżają swoją ofertę wprowadzając nowe marki i usługi - mówi Anna Wysocka, dyrektor działu wynajmu powierzchni handlowych w firmie Jones Lang LaSalle (JLL).
Dodaje, że kolejnym trendem na warszawskim rynku jest umacnianie się segmentu convenience, czyli powstawanie małych osiedlowych centrów handlowych umożliwiających szybkie zakupy w drodze do lub z pracy.
- Takie centra powstają również na obrzeżach miasta, generując rozwój oferty handlowej w miejscowościach podwarszawskich. Warto również zwrócić uwagę na rosnącą rolę ulic handlowych, ze szczególnym uwzględnieniem Nowego Światu, Chmielnej, Marszałkowskiej, Mokotowskiej czy Placu Trzech Krzyży - wymienia Anna Wysocka.
Całkowita podaż nowoczesnych obiektów handlowych w aglomeracji warszawskiej (czyli centrów handlowych, parków handlowych, wolno stojących magazynów handlowych i centrów wyprzedażowych) wyniosła na koniec I półrocza - 1 588 000 mkw. - podaje JLL.
To 14 proc. całkowitych zasobów kraju. Zasoby powierzchni najmu w samych centrach handlowych w aglomeracji warszawskiej wynoszą dzisiaj 1 083 000 mkw. w 35 obiektach.

Nowe i rozbudowywane

W drugim kwartale 2013 r. do użytku oddano jedno centrum typu convenience na obrzeżach Warszawy - Galerię Podkowa (ok. 8 000 mkw.) w Podkowie Leśnej. Swoją powierzchnię najmu z 22 200 do 32 900 mkw. powiększyło jednak centrum Auchan w Łomiankach.
W jednym z najpopularniejszych centrów handlowych w stolicy - Galerii Mokotów - trwa rozbudowa o kolejne 5 tys. mkw. najmu. Na drugim piętrze, w ramach remontu strefy restauracji i powiększania oferty gastronomicznej, kolejno uruchamiane są nowe punkty. Sukcesywnie otwierają się nowe lokale. Działa już odnowiony i powiększony sklep Zara, a większy Peek & Cloppenburg jest w trakcie prac wykończeniowych - podaje JLL.
Agenci z tej firmy dodają, że jeszcze w tym roku otworzy się Galeria Miejska  o powierzchni 15 500 mkw., powstająca  w ramach projektu biurowo - handlowego Plac Unii.
Rozwojowi rynku handlowego sprzyjają najwyższe w kraju statystyki siły nabywczej: w przypadku aglomeracji warszawskiej jest to 9 294 euro na osobę na rok. To 61 proc. wyżej niż średnia krajowa.
Poziom nasycenia powierzchnią handlową w aglomeracji warszawskiej wynosi 435 mkw. na 1 000 mieszkańców. Co ciekawe, po uruchomieniu Galerii Miejskiej Plac Unii, wskaźnik ten wzrośnie do 444 mkw., ale nadal będzie jednym z najniższych spośród największych rynków w kraju - podaje JLL.

Będzie 100 euro za mkw.?

Najgłośniejszym wydarzeniem ostatnich miesięcy na warszawskim rynku handlowym było bez wątpienia otwarcie pierwszego w Polsce sklepu Louis Vuitton. 270-metrowy flagowy salon tej marki od czerwca działa w domu towarowym vitkAc przy ul. Brackiej. Pojawienie się LV w Polsce poszerza segment marek luksusowych i wzmacnia jego dalszy rozwój.
Otwarcie nowych obiektów handlowych poszerza ofertę marek dostępnych w miejscowościach podwarszawskich. Przykładowo, główni najemcy Podkowy Leśnej to m.in. Marcpol, H&M, CCC, Rossmann i Avans. Z kolei w Auchan w Łomiankach znajdziemy m.in. H&M, Reserved, C&A, CCC, Centro, Sephorę czy Empik.
- Silny popyt na wysokiej jakości powierzchnię handlową w wiodących centrach w Warszawie utrzymuje wskaźnik niewynajętej powierzchni na stabilnym poziomie ok. 2 proc. To jeden z najniższych na tle pozostałych głównych aglomeracji kraju - podaje JLL.
Czynsze za lokale o powierzchni 100 mkw., z ubraniami i dodatkami w najlepszych galeriach handlowych w stolicy, pozostają na stabilnym poziomie i utrzymują się pomiędzy 80 a 90 euro za metr kwadratowy miesięcznie.
Porównywalny poziom czynszów jest notowany przy głównych ulicach handlowych. Z analiz Jones Lang LaSalle wynika, że trwająca rekomercjalizacja niektórych kluczowych centrów na rynku warszawskim może przyczynić się w najbliższym czasie do wzrostu tzw. czynszów prime do 100 euro za metr kwadratowy miesięcznie.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA