fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

PIT: Coraz więcej deklaracji elektronicznych

W rozliczeniu rocznym PIT za ubiegły rok podatnicy wysłali rekordową liczbę ponad 3,5 mln elektronicznych PIT-ów.
www.sxc.hu
Podatnicy złożyli rekordową liczbę deklaracji PIT w formie elektronicznej, ale i tak większość zrobiła to tradycyjnie.
Zakończona we wtorek o północy doroczna kampania rozliczeń podatkowych przyniosła rekordowo wysoki wynik deklaracji PIT złożonych w formie elektronicznej. Według Ministerstwa Finansów z tej formy podatnicy skorzystali 3 mln 557 tys. 207 razy.
Użycie Internetu do rozliczeń PIT staje się coraz popularniejsze. W ubiegłym roku w tej formie zostało złożonych 2 mln 138 tys. deklaracji rocznych, z czego ponad 1,5 mln stanowiły najpopularniejsze deklaracje PIT-37 (składane głównie przez osoby czerpiące dochody z pracy etatowej, zleceń i umów o dzieło). W tej statystyce liczą się formularze PIT-28, 36, 36L, 37, 38, 39 oraz PIT-16, 16A i 19A, zarówno z kwalifikowanym podpisem elektronicznym, jak i bez niego. Większość podatników używa tej ostatniej formy, a jako swoistego podpisu używa swojego numeru PESEL oraz dokładnej kwoty przychodu za poprzedni rok.
3,5 mln deklaracji PIT za 2012 rok złożyli przez Internet podatnicy do końca kwietnia
Mimo że przybywa podatników korzystających w rozliczeniach z Internetu, wciąż lwia część składanych rocznych rozliczeń PIT ma formę papierową. Bo wszystkich podatników PIT jest ponad 24 mln – tak szacowało MF w ogłaszanych w ostatnich latach sprawozdaniach z rozliczeń tego podatku. Zwykle większość rozlicza się samodzielnie, ale około 4 mln zleca to swojemu zakładowi pracy.
Elektroniczne deklaracje podatkowe dotyczą nie tylko PIT, ale także CIT, VAT i innych podatków. Jak podaje ministerstwo, ogólna liczba zeznań w systemie e-Deklaracje wysłanych dotychczas w 2013 r. już przekroczyła 10 mln. Tu też szykuje się pobicie rekordu z ubiegłego roku, gdy wysłano ich 11,6 mln.
System e-Deklaracje działa od 1 stycznia 2008 r., ale przełom w jego wykorzystaniu nastąpił w kwietniu 2009 r. Wtedy umożliwiono podatnikom PIT składanie zeznań przez Internet bez konieczności podpisywania ich elektronicznym podpisem kwalifikowanym.
W 2009 r. z tej możliwości mogli korzystać tylko podatnicy składający deklaracje PIT-37, w 2010 r. również ci rozliczający się deklaracjami PIT-36, PIT-36L, PIT-38 oraz PIT-39. Potem możliwość tę rozszerzono o kolejne cztery deklaracje PIT, udostępniono także usługę umożliwiającą składanie przez Internet bez kwalifikowanego e-podpisu korekt deklaracji i wspólnych rozliczeń małżonków (bez wymogu złożenia pełnomocnictwa przez jedno z małżonków).
Spora grupa podatników zostawiła rozliczenie na ostatnią chwilę. Ponad 208 tys. elektronicznych formularzy wpłynęło do systemu 30 kwietnia. Jak poinformowało ministerstwo, nie spowodowało to utrudnień w działaniu e-Deklaracji.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA