fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Król Sobieski wrócił do Wiednia

materiały prasowe
Król Jan III Sobieski powrócił do Wiednia. Po raz pierwszy zagraniczne muzeum prezentuje wystawę o życiu i dokonaniach tego monarchy.

Jana III Sobieskiego zapisał się w historii Austriaków zwycięstwem nad wojskami tureckimi w 1683 r. Teraz w tym mieście powstaje pomnik poświęcony temu wodzowi, budowany jest przez miłośników historii z Krakowa.

Jak zapewniają organizatorzy ekspozycja w Pałacu Zimowym w Wiedniu jest okazją do poznania Sobieskiego nie tylko jako wodza, ale też jako zwykłego człowieka – ojca, męża oraz pasjonata nauki i mecenasa sztuki.

Wystawę współorganizują cztery polskie rezydencje królewskie: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie oraz Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie. Już od pierwszych dni wystawa jest entuzjastycznie przyjmowana przez publiczność austriacką i media

- Na wystawie zgromadzono najważniejsze dzieła związane z osobą króla, swoiste Monumentum Sobiescianum. Wystawa i miejsce wystawy uzupełniają się przy tym w sposób kongenialny. Książę Eugeniusz Sabaudzki, właściciel Pałacu Zimowego, mógł poznać króla Jana III Sobieskiego podczas bitwy pod Wiedniem w roku 1683 - opisuje Paweł Jaskanis, dyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

W reprezentacyjnych salach Pałacu Zimowego kuratorzy wystawy Maike Hohn (Belvedere) i Konrad Pyzel (Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie) prezentują prawie 100 dzieł sztuki, które tworzą obraz polskiego króla i epoki baroku.

- Jestem głęboko przekonany, że wystawa opowiadająca o polskim królu Janie III Sobieskim jest ważnym i przez wiele osób oczekiwanym wydarzeniem. Niewielu jest bohaterów polskiej historii, którzy są tak pozytywnie odbierani i tak szeroko znani wśród Polaków, a także w Europie. Dowodem na to jest chociażby wysiłek polskich muzeów, archiwów, bibliotek, a także kościołów, klasztorów lub prywatnych kolekcjonerów włożony w przygotowanie obiektów do wystawy wiedeńskiej - uważa Konrad Pyzel, kurator wystawy.

Wystawę można oglądać do 1 listopada 2017 r. w Winterpalais - Pałac Zimowy w Wiedniu, godziny otwarcia - codziennie w godz. 10–18, piątki w godz. 10–21.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA