Wiersze wielkiej poetki starożytnej Grecji odkrył dr Dirk Obbink, papirolog i filolog klasyczny z Uniwersytetu Oksfordzkiego na oderwanym od większej całości kawałku papirusu. Skrawek trafił w ręce specjalisty gdy jego właściciel, który pragnie zachować anonimowość, poprosił o przetłumaczenie i objaśnienie tekstu.
Safona żyjąca w VII w. p. n. e., najsłynniejsza poetka grecka tworzyła na wyspie Lesbos. Jej liryki miłosne odnoszą się do miłości między kobietami. Współczesne słowo lesbijka pochodzi od Safony, jej wierszy i czasu spędzonego na wyspie Lesbos. Z twórczości Safony przetrwał do naszych czasów tylko jeden kompletny wiersz oraz spore fragmenty czterech innych. Jeden z tych czterech fragmentów został odkryty na skrawku papirusu dopiero w 2004 r.
Najnowsze odkrycie dr Obbink opisuje w artykule, którzy ukaże się na łamach magazynu „Zeitschrift für Papyrologie und Epigraphik". — To jeden z najlepiej zachowanych papirusów z utworami Safony, w pierwszym z dwóch utworów zaledwie kilka liter trzeba było odtworzyć, żadne słowo nie budzi wątpliwości — powiedział dr Obbink, po zbadaniu papirusu.
Jeden z dwóch odczytanych wierszy mówi o dwóch braciach Charaksosie i Larichosie. Według starożytnej tradycji byli to bracia Safony, choć ona sama w dotychczas znanych wierszach o tym nie wspomina. Utwór to rozmowa dwóch osób o sukcesie ostatniej podróży morskiej Charaksosa. Narrator pojawia się w pierwszej osobie może być nim sama poetka.
Drugi utwór adresowany jest do greckiej bogini miłości Afrodyty. Z tego wiersza dr Obbink mógł odczytać zaledwie część słów, w tym miejscu papirus jest postrzępiony.