Będzie to unikalny obiekt muzealny, stanie na działce tuż za Muzeum Wisły w Tczewie. Jego najważniejszym elementem będzie tzw. magazyn studyjny – rozwiązanie nowe w polskim muzealnictwie.
– Muzea na całym świecie borykają się z problemem, gdzie przechowywać zabytki. Magazyn studyjny jest odpowiedzią na ten problem. Od zwykłych magazynów, do których nie wpuszcza się osób postronnych, odróżnia go to, że można go zwiedzać. Oprócz regałów z zabytkami znajdą się w nim stanowiska interaktywne, dzięki nim zwiedzający dowie się o procesie konserwacji i prowadzonych badaniach podwodnych – wyjaśnia Szymon Kulas z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
Zbiory Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku są pokaźne. Wśród eksponatów znajdują się zabytkowe jachty oraz części konstrukcyjne średniowiecznych wraków łodzi i statków.
Dzięki tej inwestycji możliwe będzie zaprezentowanie szerokiej publiczności zbiorów pozyskanych podczas ponad 40 lat prac polskich archeologów podwodnych.
Pracownia konserwatorska Centrum będzie się zajmowała rekonstrukcją niektórych obiektów, przede wszystkim średniowiecznych łodzi słowiańskich. Pomagają w tym skaner 3D i przenośny aparat rentgenowski.