Strażnica Królestwa Judy

Zespół archeologów z Uniwersytetu Bar-Ilan odkrył budynki i fortyfikacje na stanowisku archeologicznym Tel 'Eton. Wzgorze, które badają archeolodzy położone jest na wschodnim skraju żyznej równiny Szefela.

Aktualizacja: 28.02.2015 18:18 Publikacja: 28.02.2015 18:03

Stanowisko archeologiczne Tel 'Eton. Zdjęcie pochodzi ze strony Bar-Ilan University

Stanowisko archeologiczne Tel 'Eton. Zdjęcie pochodzi ze strony Bar-Ilan University

Foto: www.biu.ac.il

To pagórkowaty teren oddzielająca nizinę nadmorską Morza Śródziemnego od Wyżyny Judzkiej. Pracami w Tel 'Eton kierował prof. Avraham Faust.

W Tel 'Eton archeolodzy znaleźli pozostałości budynków, fortyfikacje i szereg drobniejszych artefaktów które świadczą o istnieniu tam starożytnego ośrodka miejskiego położonego między biblijnym Królestwem Judy na wschodzie a miastami Filistynów na wybrzeżu Morza Śródziemnego.

Wśród znalezisk są szczątki domu z VIII. w. p. n. e. o powierzchni 240 metrów kwadratowych, typowego dla dawnych budowli z tego obszaru. Położenie budynku na szczycie wzgórza w mieście położonym na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych prowadzących z północy na południe i ze wschodu na zachód miało ważne znaczenie strategiczne.

— Struktura budynku została odsłonięta prawie w całości. Duży dziedziniec otoczony był pokojami z trzech stron — powiedział Avraham Faust. —Budynek był solidnie wykonany, narożniki i wejścia zbudowane zostały z ociosanych w kształt prostopadłościanu bloków kamiennych. Na miejscu zostały odkopane naczynia w kawałkach, wiele metalowych przedmiotów, resztki roślinne i groty broni pozostałe po bitwie, która miała miejsce podczas podboju tego terenu przez Asyryjczyków.

Według relacji biblijnej i źródeł asyryjskich w 701 roku p. n. e. wojska najeźdźców pod wodzą króla Sennacheryba zrujnowały miasta i osiedla w całym Królestwie Judy, oszczędzając jednak Jerozolimę. Osady na wschodzie równiny Szefela, gdzie znajduje się Tel 'Eton zostały całkowicie zniszczone.

Prof. Faust i jego koledzy sugerują, że budynek mógł być rezydencją namiestnika Królestwa Judy, odpowiedzialnego za administrowanie regionem.

Na miejscu archeolodzy znaleźli też ślady znacznie starszego osiedla pochodzącego z okresu między 1550 a 1150 r. p. n. e. Pod koniec tego okresu miasto zostało zniszczone podczas licznych wojen jakie miały miejsce na tym terenie pod koniec epoki brązu.

Archeologia
Naukowcy zbadali szkielet rzymskiego gladiatora. Przełomowe wyniki analiz
Archeologia
Naukowcy odkryli kolejne tajemnice denisowian. Co wiemy o kuzynach Homo sapiens?
Archeologia
Przełomowe odkrycie archeologów. „Kwestionuje nasze rozumienie historii ludzkości"
Archeologia
Jakie tajemnice kryje stary żydowski cmentarz na Bródnie?
Archeologia
Czy wiek Stonehenge na pewno jest dobrze określony? Zaskakujące odkrycie naukowców