Człowiek z Europy

Pierwszy człowiek pojawił się w Europie, nie w środkowej Afryce.

Aktualizacja: 02.06.2017 12:12 Publikacja: 01.06.2017 18:01

Początki rodzaju ludzkiego stanowią jedną z największych zagadek współczesnej nauki. Madleine Böhme

Początki rodzaju ludzkiego stanowią jedną z największych zagadek współczesnej nauki. Madleine Böhme z Uniwersytetu w Tybindze pokazuje żuchwę Graecopithecus freybergi.

Foto: AFP

Dwa artykuły z tą sensacyjną hipotezą zamieszcza prestiżowe pismo naukowe „PLOS ONE". Spośród mediów pierwszy poinformował o tym „The Huffington Post" – amerykańska witryna newsowa.

Afryka zdetronizowana

Większość badaczy przychyla się do tezy, iż linie ewolucyjne ludzka i małpia rozdzieliły się przed 7 milionami lat w Afryce centralnej, gdzie hominidy pozostawały przez 5 milionów lat, zanim wyruszyły na podbój świata, między innymi do Azji i Europy.

Tymczasem autorzy artykułów twierdzą, że było inaczej – linie rozwojowe hominidów i małp człekokształtnych nie rozdzieliły się na Czarnym Lądzie, lecz na Starym Kontynencie. Poza tym, miało to nastąpić także nieco wcześniej, niż dotychczas przyjmowano.

Autorami hipotezy są prof. Jochen Fuss z niemieckiego Uniwersytetu w Tybindze oraz prof. David Begun z kanadyjskiego Uniwersytetu w Toronto. Zbadali oni ponownie skamieniałości z basenu Morza Śródziemnego, odkryte już dawno temu. Jest to żuchwa znaleziona w Grecji (Graecopithecus freybergi, popularnie nazywana „El Greco") oraz ząb przedtrzonowy pochodzący z Bułgarii. Szczątki te, istot przypominających małpę, mają jednak – zdaniem obu uczonych – cechy „ludzkie". Metryka tych skamieniałości sugeruje, że nasi praprzodkowie zaczęli ewoluować w Europie 200 000 lat wcześniej, nim w Afryce centralnej pojawiły się praludzkie istoty.

– Szczątki praludzkich osobników odkrywane były dotychczas wyłącznie w Afryce Subsaharyjskiej – przyznał prof. Jochen Fuss. Podkreśla on wagę nowego datowania stanowisk europejskich – 7,24 oraz 7,17 mln lat.

Zbieg okoliczności

Komentując ten fakt, prof. Madelaine Bohm z Uniwersytetu w Tybindze powiedziała: – Zbiegły się dwa zjawiska: rozszerzanie się Sahary ponad 7 milionów lat temu oraz pojawienie się ekosystemu sawanny w Europie Południowej w tym samym czasie. Ten zbieg okoliczności sprzyjał zróżnicowaniu ewolucyjnemu i oddzieleniu się dwóch linii, człowieka i szympansa.

W tym czasie basen śródziemnomorski przeżywał częste okresy suszy, poziom wody opadał, tworzyły się pomosty między Europą i Afryką umożliwiające pramałpom i praludziom krążenie między kontynentami. Fuss i Begun twierdzą, że ewolucja hominidów nastąpiła pod wpływem zmian środowiska, które zapoczątkowały proces powstawania Sahary przed ponad 7 milionami lat – a to popchnęło gatunek do wędrówki na północ.

To odkrycie może zmienić spojrzenie na początki ludzkości. Być może potomkowie Graecopithecus nie wyginęli, lecz rozprzestrzenili się później w Afryce. Oddzielenie linii szympansa i hominidów nastąpiło tylko jeden raz. Dokonane odkrycie wzmacnia hipotezę, że oddzielenia nastąpiło we wschodnim śródziemnomorzu, a nie w Afryce.

Poważne wątpliwości

Jednak świat nauki pozostaje w dużej mierze sceptyczny. Poproszony o komentarz przez redakcję „Washington Post" prof. Jay Kelley z Institute of Human Origins Yale University powiedział: – Autorzy tych rewelacji wyciągają wnioski przekraczające siłę dowodową przedstawianych faktów. Prof. Begun od dawna jest zwolennikiem europejskiego pochodzenia człowieka i jego pierwotnej wędrówki na kontynent afrykański, dlatego sądzę, że stara się dopasować fakty do swoich poglądów.

Powątpiewa także prof. Peter Andrews z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie: – Ważne dowody w postaci skamieniałości plasują naszą kolebkę w Afryce, skąd pochodzi wiele kości z praludzkich szkieletów i czaszek. Dlatego wahałbym się wyciągać tak daleko idące wnioski, zaprzeczać afrykańskiemu pochodzeniu człowieka na podstawie tylko tych dwóch odosobnionych szczątków kostnych.

Archeologia
Naukowcy zbadali szkielet rzymskiego gladiatora. Przełomowe wyniki analiz
Archeologia
Naukowcy odkryli kolejne tajemnice denisowian. Co wiemy o kuzynach Homo sapiens?
Archeologia
Przełomowe odkrycie archeologów. „Kwestionuje nasze rozumienie historii ludzkości"
Archeologia
Jakie tajemnice kryje stary żydowski cmentarz na Bródnie?
Archeologia
Czy wiek Stonehenge na pewno jest dobrze określony? Zaskakujące odkrycie naukowców