Najstarsze garby na Uralu

W grocie na Uralu odkryto pierwszy w sztuce z epoki lodowej wizerunek wielbłąda.

Aktualizacja: 21.12.2017 13:56 Publikacja: 21.12.2017 13:53

Najstarsze garby na Uralu

Foto: adobestock

Odkrycia dokonali naukowcy francuscy, zaproszeni do badań przez kolegów z Rosji.  Zespołem kierował światowej sławy konserwator sztuki jaskiniowej Eudald Guillamet z Andory.

Jest to wizerunek wielbłąda dwugarbnego - Camelus bactrianus. Znaleziono go w jaskini Kapova w rezerwacie Shulgan Tash, odkrytej w 1959 roku.

W grocie znajdują się obrazy wielu innych zwierząt. Ta prahistoryczna galeria sztuki powstała około 16 000 lat temu. Zachowało się w niej około 100 wyobrażeń mamutów włochatych, koni, żubrów, nosorożców. Obraz wielbłąda skryty jest pod grubymi naciekami wapiennymi formującymi się pod wpływem sączących się bardzo wolno kropel wody.

Naukowcy z Instytutu Archeologii Rosyjskiej Akademii nauk w Moskwie zamierzają - przy pomocy Eudalda Guillameta -  usunąć te nacieki aby odsłonić pradawne obrazy ukryte pod nimi.

Konserwator z Andory, który zajmował się miedzy innymi słynnymi obrazami we francuskiej jaskini Arcy-sur-Cure, powiedział: - Aby usuwać wapień, używam frezarki elektromechanicznej ze sferyczną diamentowa głowicą. Chodzi o odsłonięcie ukrytych dzieł, jednak całkowicie zachowując bardzo cienka warstewkę wapienną, w zasadzie przezroczysta, aby ochronić te bezcenne obrazy.

Całkowite odsłonięcie wizerunku wielbłąda zajęło mu dwa dni, Zwierze ma długość 60 cm. Wiek malowidła określono metodą U-Th czyli uran - tor, wykorzystując izotopy tych pierwiastków zawarte w wapieniu pokrywającym obraz, rozpadają się one w określonym, stałym rytmie, na tej podstawie, określając, ile izotopu pozostało, można ustalić wiek danego obiektu. analizę tę wykonała specjalistka od sztuki naskalnej Jekaterina Devlet Ziteniew z moskiewskiego Instytutu Archeologii Rosyjskiej Akademii Nauk.

Wielbłąd z jaskini Kapova, namalowany około 16 000 lat temu, jest o całe tysiąclecia starszy od dotychczas znanych wizerunków tego zwierzęcia z rejonu Baszkirii (autonomiczna republika, wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej. w europejskiej części Rosji, na wschód od Wyżyny Nadwołżańskiej, w dorzeczu rzek Ufa i Biełaja) z VII tysiąclecia p.n.e.

Wielbłąd jest zwierzęciem charakterystycznym dla terenów półpustynnych i stepowych Azji środkowej i Mongolii. Był podstawowym środkiem lokomocji i transportu na szlaku jedwabnym. W tym charakterze wykorzystywany jest w Eurazji do dziś. W Europie  pojawił się dopiero w średniowieczu - w przeciwieństwie do wielbłąda afrykańskiego (Camelus dromedarius) wykorzystywanego juz w czasach antycznych, miedzy innymi korzystały z niego rzymskie legiony.

Archeologia
Naukowcy zbadali szkielet rzymskiego gladiatora. Przełomowe wyniki analiz
Archeologia
Naukowcy odkryli kolejne tajemnice denisowian. Co wiemy o kuzynach Homo sapiens?
Archeologia
Przełomowe odkrycie archeologów. „Kwestionuje nasze rozumienie historii ludzkości"
Archeologia
Jakie tajemnice kryje stary żydowski cmentarz na Bródnie?
Archeologia
Czy wiek Stonehenge na pewno jest dobrze określony? Zaskakujące odkrycie naukowców