Oszczepem i kijem

Drewniane narzędzia sprzed 171 tysięcy lat, zrobione przy użyciu płomienia, odkopane w Toskanii, zmieniają obraz najbliższego ewolucyjnie kuzyna współczesnego człowieka.

Aktualizacja: 13.02.2018 13:59 Publikacja: 13.02.2018 13:53

Oszczepem i kijem

Foto: AdobeStock

Jest to najstarszy znany ślad wykorzystania ognia do obróbki surowca. 

Badania prowadzone w ciągu ostatniej dekady diametralnie zmieniły obraz Neanderatalczyka (gatunek Homo sapiens neanderthalis wygasł około 25 000 lat temu).Nie był on z gruba ciosanym, niezbyt rozgarniętym, mało umiejącym "małpoludem". Przeciwnie, był biegły w wytwarzaniu narzędzi, w obróbce krzemienia, posługiwaniu się ogniem, grzebał swoich zmarłych, używał barwników, itd. Najnowsze badania włoskiej archeolożki Biancamarii Aranguren  (La Soprintendenza per i Beni Archeologici della Toscana) otwierają nowy rozdział w poznawaniu naszego najbliższego ewolucyjnie kuzyna. W artykule zamieszczonym w PNAS  ("Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America")  opisuje ona odkopane neandertalskie narzędzia drewniane, zrobione technika wykorzystującą ogień i gorącą wodę. Zostały odkopane w Poggetti Vecchi w północnej Toskanii. 

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Archeologia
Naukowcy zbadali szkielet rzymskiego gladiatora. Przełomowe wyniki analiz
Archeologia
Naukowcy odkryli kolejne tajemnice denisowian. Co wiemy o kuzynach Homo sapiens?
Archeologia
Przełomowe odkrycie archeologów. „Kwestionuje nasze rozumienie historii ludzkości"
Archeologia
Jakie tajemnice kryje stary żydowski cmentarz na Bródnie?
Archeologia
Czy wiek Stonehenge na pewno jest dobrze określony? Zaskakujące odkrycie naukowców