Cztery bukiety, składające się z 40-60 kwiatów każdy, naukowcy odkryli w tunelu pod jedną z piramid w mieście nazwanym przez Azteków Teotihuacán - "miejsce bogów". 

Według "Encyklopedia Britannica" osiem wieków przed powstaniem imperium Azteków Teotihuacán było jednym z największych miast na świecie, które zamieszkiwało od 125 000 do 200 000 osób. Miasto było gospodarczą i wojskową  potęgą, prowadzącą handel z odległymi częściami Mezoameryki i wywierającą silne wpływy kulturalne w całym regionie.

Teotihuacán utrzymywało na przemian wrogie i przyjazne stosunki z sąsiednimi miastami Majów.

Pożar, który wybuchł ok. 550 roku zrównał z ziemią większość miasta, a opustoszało ono do 750 roku.

Dziś ruiny miasta są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a bezcennymi jego zabytkami są Świątynia Quetzalcoatla wraz z Piramidami Słońca i Księżyca.

Bukiety kwiatów znaleziono w tunelu pod jedną z piramid, odkrytym w 2003 roku po tym, jak w wyniku burzy ujawniło się zapadlisko w pobliżu świątyni. Od tego czasu naukowcy - w ramach Projektu Tlalocan, nazwanego imieniem boga deszczu i płodności Tlaloca - znaleźli tam tysiące artefaktów. Były wśród nich ziarna kakao, szczątki zwierząt i obsydiany - piękne kamienie składające się niemal wyłącznie ze szkliwa wulkanicznego. Prócz tego znaleziono miniaturowy krajobraz z maleńkimi górami i jeziorami wykonanymi z ciekłej rtęci. Ściany tunelu ozdobiono pirytem, ??czyli złotem głupców, które odbijało światło pochodni, tworząc iluzję nieba usianego gwiazdami.

Znalezione w tunelu bukiety są zachowane w zaskakująco dobrym stanie jak na materię roślinną, wciąż związane są - najprawdopodobniej bawełnianym - sznurkiem. Najprawdopodobniej wykorzystywane były podczas rytuałów z wykorzystaniem ognia - w pobliżu znaleziono ślady potężnego ogniska.

Naukowcy będą teraz sprawdzać, jakie rośliny znajdują się w bukietach i kiedy je zebrano. W tej chwili ocenia się, że powstały w okresie od 1 do 200 r.n.e.

Jak mówi Sergio Gómez-Chávez, dyrektor Tlalocan Project, międzynarodowego przedsięwzięcia kierowanego przez meksykański Narodowy Instytut Antropologii i Historii (INAH), prace zespołu na przestrzeni lat pomogły naukowcom poznać światopogląd i rytuały kultury Teotihuacán.

- Każde znalezisko dodaje jeszcze jedno ziarnko do wiedzy o jednym z najważniejszych i najbardziej złożonych społeczeństw, jakie istniały w czasach starożytnych - mówi Gómez-Chávez.