Mopsuestia (obecnie Misis) leżące w Turcji nad rzeką Ceyhan jest znacznie starsze, niż dotąd przypuszczali naukowcy. Prace archeologiczne prowadzone w tym miejscu pozwoliły ustalić wiek osadnictwa miejskiego.
Powstanie miasta położonego nad rzeką Ceyhan, 27 km od miasta Adana, przypadło na schyłek kultury myśliwych i zbieraczy i początek rolnictwa na obszarze tzw. żyznego półksiężyca. W okresie hellenistycznym miasto znalazło się na Jedwabnym Szlaku, drodze handlowej, która łączyła Bliski Wschód z Dalekim Wschodem do wieku XVII, kiedy została odkryta droga morska do Chin.
Badania sfinansowane zostały przez władze lokalne z Yuregir w prowincji Adana na stanowisku archeologicznym badanym od momentu odkrycia w roku 1956. Odkrycia tego dokonali słynny historyk sztuki i archeolog prof. Theodor Bosset i dr Ludwig Budde, którzy wraz z zespołem niemieckich archeologów prowadzili wykopaliska w tym czasie, rozkopując tajemniczy kopiec w okolicy współczesnego miasta.
Dziś projekt badawczy „Misis – odwieczne miasto", który za kilka dni dobiegnie końca, prowadzony jest przez archeologów tureckich i włoskich. Zespołem kieruje prof. Giovanni Salmeri z Uniwersytetu w Pizie.
Podczas prac naukowcy odkryli starożytne mury miejskie, stadiony, karawanseraje i teatry. Odkopane zostały mozaiki, fragmenty obwarowań miejskich, starożytny kamienny most, akwedukty i łaźnie.