Najstarszy mózg Wielkiej Brytanii

Brytyjscy naukowcy badają doskonale zachowany mózg człowieka, który żył 2600 lat temu.

Publikacja: 10.03.2015 23:01

Najstarszy mózg Wielkiej Brytanii

Najstarszy mózg Wielkiej Brytanii

Foto: www.yorkarchaeology.co.uk

Odkrycia dokonali w 2008 r. badacze z York Archeological Trust. Podczas wykopalisk na terenie kampusu uniwersyteckiego Heslington należącego do York University na północy Anglii znaleźli w jamie czaszkę mężczyzny. Oprócz niej, żuchwy i dolnych kręgów szyjnych nie znaleziono innych kości.

Znalezisko analizują naukowcy z Uniwersytetu w Bradford, zespołem kieruje dr Sonia O'Connor. Stosując metodę węgla radioaktywnego C14, ustalono, że człowiek ten żył w VI w. p.n.e.

Na podstawie stanu zachowania szwów czaszkowych oraz zębów określono, że w chwili śmierci miał od 25 do 45 lat.

Ślady i uszkodzenia na kręgach świadczą o tym, że mężczyzna otrzymał potężne uderzenie w kark, potem go powieszono, a następnie odcięto mu głowę ostrym narzędziem.

Opierając się na tych wnioskach, archeolodzy sądzą, że człowiek ten był ofiarą mordu rytualnego. – Początkowo wydawało się nam, że mamy do czynienia ze zwykłą czaszką. Ale gdy zaczęliśmy ją oczyszczać z ziemi, zobaczyliśmy, że nie jest pusta i zawiera mózg żółtawego koloru – powiedziała dr Sonia O'Connor.

Analizy biochemiczne wykazały, dlaczego mózg mógł przetrwać: po odcięciu od ciała głowa została natychmiast pogrzebana w ziemnej jamie.

W normalnych warunkach, aby tkanki uległy dekompozycji, niezbędne są woda, tlen i temperatura umożliwiająca aktywność bakterii. Jeśli zabraknie jednego z tych elementów, dekompozycja nastąpi tylko częściowo albo nie nastąpi wcale.

Sekret mózgu z Heslington tkwi w tym, że głowę pogrzebano bez ciała w wilgotnej gliniastej ziemi, która szczelnie ją oblepiła i pozbawiła dostępu tlenu. W takich warunkach tłuszcze i białka wchodzące w skład mózgu zbiły się w jedną masę, mózg skurczył się o 20 proc., ale zachował swój kształt i wiele mikroskopijnych struktur. Badacze zapowiadają, że będą one szczegółowo analizowane.

Archeologia
Naukowcy zbadali szkielet rzymskiego gladiatora. Przełomowe wyniki analiz
Archeologia
Naukowcy odkryli kolejne tajemnice denisowian. Co wiemy o kuzynach Homo sapiens?
Archeologia
Przełomowe odkrycie archeologów. „Kwestionuje nasze rozumienie historii ludzkości"
Archeologia
Jakie tajemnice kryje stary żydowski cmentarz na Bródnie?
Archeologia
Czy wiek Stonehenge na pewno jest dobrze określony? Zaskakujące odkrycie naukowców