Grobowiec Cervantesa odnaleziony

Specjaliści medycyny sądowej potwierdzają: szczątki znalezione w Madrycie na terenie kompleksu klasztornego trynitarzy to kości Miguela de Cervantesa, twórcy „Don Kichote”

Publikacja: 17.03.2015 10:57

Identyfikacja kości być może będzie możliwa na podstawie badań DNA.

Identyfikacja kości być może będzie możliwa na podstawie badań DNA.

Foto: AFP

Naukowcy są przekonani, że obok kości pisarza, w grobie znajdują się jeszcze kości jego żony oraz innych osób. Oddzielenie ich od siebie będzie wymagało ogromnej pracy. Miguela Cervantesa złożono do grobu w 1616 roku. Kości są bardzo zniszczone.

Historycy i technicy wykorzystali kamery podczerwieni, georadar (do penetracji gruntu) i skanery do zbadania niewielkiej niszy kryjącej domniemane szczątki wielkiego pisarza. W styczniu odkryli wieko trumny z inicjałami MC. Byli prawie pewni, że są blisko odnalezienia prawdziwego grobowca Cervantesa. „Rzeczpospolita" informowała obszernie o tym odkryciu.

– Znaleźliśmy fragmenty trumny z inicjałami utworzonymi z wbitych w deskę ćwieków – mówił wówczas Francisco Etxeberria, antropolog sądowy kierujący badaniami kości Miguela de Cervantesa.

Teraz badania ekspertów medycyny sądowej przesądziły sprawę — to ostatnie miejsce spoczynku pisarza. Ale wraz z nim pochowano również inne osoby — być może szczątki przemieszały się, gdy grób przenoszono podczas przebudowy klasztoru.

- Szczątki są zachowane w bardzo złym stanie i w zasadzie nie pozwalają nam na indywidualne wskazanie kości Miguela de Cervantesa — mówi Almudena Garcia Rubio, biorąca udział w badaniach grobu. — Jednak na podstawie źródeł historycznych, mówiących o innych osobach złożonych wraz z nim do grobu, możemy być pewni, że to właśnie jego miejsce spoczynku.

Specjaliści przyznają, że identyfikacja kości być może będzie możliwa na podstawie badań DNA. Gdy to się stanie, szczątki pisarza zostaną pochowane raz jeszcze — tym razem ze wszystkimi honorami — w nowym, specjalnie wybudowanym grobowcu w tym samym miejscu. — Cervantes pragnął spoczywać właśnie w tym miejscu i tu powinien pozostać — podkreśla specjalista ds. badań georadarem Luis Avial.

Archeologia
Naukowcy zbadali szkielet rzymskiego gladiatora. Przełomowe wyniki analiz
Archeologia
Naukowcy odkryli kolejne tajemnice denisowian. Co wiemy o kuzynach Homo sapiens?
Archeologia
Przełomowe odkrycie archeologów. „Kwestionuje nasze rozumienie historii ludzkości"
Archeologia
Jakie tajemnice kryje stary żydowski cmentarz na Bródnie?
Archeologia
Czy wiek Stonehenge na pewno jest dobrze określony? Zaskakujące odkrycie naukowców