Naukowcy prowadzący badania ratunkowe nie mieli trudności ze zidentyfikowaniem pochodzenia naczyń. Wytworzone zostały metodą, która różniła się zdecydowanie od sposobów produkcji lokalnej ceramiki z tego okresu. Glina, która została wykorzystana do produkcji egipskiej ceramiki została zmieszana ze słomą lub innymi materiałami organicznymi służącymi do wzmocnienia naczyń. Służyły one do przechowywania zacieru z prażonego jęczmienia i wody pozostawianej do fermentacji na słońcu. Badaniami kierował Diego Barkan z Urzędu Starożytności Izraela.
Odłamki ceramiki zostały znalezione przed budową biurowca w centrum Tel Awiwu w 17 dołach używanych do przechowywania produktów rolnych we wczesnej epoce brązu (ok. 3500-3000 r. p. n. e. Odkrycie sugeruje, że Egipcjanie osiedlili się znacznie dalej na północ, niż dotąd sądzili badacze. Archeolodzy już wcześniej znaleźli w Izraelu dowody obecności Egipcjan na południe od Tel Awiwu wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego i na pustyni Negew.
Na miejscu badań ratunkowych archeolodzy znaleźli również kości dzika, owiec i kóz, oraz brązowy sztylet i kamienne narzędzia sprzed 6 tys. lat.