Kamienne narzędzia sprzed 3,3 mln lat znaleźli naukowcy na stanowisku Lomekwi 3 niedaleko Jeziora Rudolfa w Kenii. To najstarsze kamienne narzędzia na świecie.
Odkrycie dowodzi, że zdolność myślenia i kojarzenia potrzebna do tego, aby wytwarzać ostre narzędzia, jest znacznie starsza niż bezpośredni przodkowie człowieka. Pojawiła się na długo przed Homo sapiens. Zespół badaczy pracował pod kierunkiem Soni Harmand z Uniwersytetu Stony Brook w Nowym Jorku i Universite Paris Ouest Nanterre. Naukowcy przedstawili wyniki w dzisiejszym wydaniu magazynu „Nature".
– Całe stanowisko jest zaskakujące, każe nam zweryfikować poglądy, które od dawna uważaliśmy za prawdziwe – powiedział Chris Lepre z Lamont-Doherty Earth Observatory i Uniwersytetu Rutgers odpowiedzialny za datowanie znaleziska.
Przedmioty pełniące funkcję kowadła, młota i odłupane rdzenie z ostrymi krawędziami używane do cięcia – to najstarsze narzędzia, jakie zostały dotychczas znalezione. Ich twórcy – na razie nie wiadomo jacy – mogą, ale nie muszą być bezpośrednimi przodkami ludzi. Pewne jest jedno: narzędzia powstały w wyniku odłupywania fragmentów kamieni, tzw. otoczaków. Są starsze o 700 tys. lat od dotychczas znanych i uznanych za najstarsze narzędzi kultury olduwajskiej. Znajdowane były w wąwozie Olduvai w Tanzanii. W pobliżu znalezione zostały skamieniałe szczątki najstarszego z praludzi – Homo habilis – „człowieka zręcznego". Przedstawiciele tego gatunku żyli 2,1–1,5 mln lat temu.