Lampy pochodzą z czasów dynastii Han (206 - 220 p.n.e.). Mają kształt gęsi trzymających w dziobach ryby. Abażury kierują światło w pożądanym kierunku. Światło wydobywa się spod ryby. Dym ulatniający się w trakcie spalania knota tkwiącego w wosku wnika w korpus gęsi przez otwór w rybie, przechodzi przez szyję gęsi, filtruje się w wodzie w zbiorniku umieszczonym w brzuchu ptaka. Lampy można rozkładać na części aby je czyścić.

- W czasach dynastii Han lampy z brązu były już u nas w powszechnym użyciu, ale nie takie, tego rodzaju egzemplarze były dostępne tylko ludziom najbogatszym, należącym do elity. Jest to zarazem starożytne dzieło sztuki i bardzo ciekawy wynalazek techniczny - wyjaśnia archeolog Xin Kixiang uczestniczący w wykopaliskach.

Zabytki te odkryto w grobowcu z czasów dynastii Han, na cmentarzysku w miejscowości Haihunhou koło miasta Nanchang. Cmentarzysko zajmuje powierzchnię 40 tys. metrów kwadratowych. Znajduje się na nim osiem grobowców. Na stanowisku tym odkopano między innymi wozy i szkielety koni.

-afp