Wykopaliska na Westerplatte

Rozpoczął się drugi sezon badań archeologicznych na Westerplatte. Naukowcy zbadają obiekty, będące częścią polskiej składnicy wojskowej.

Aktualizacja: 31.08.2017 14:48 Publikacja: 31.08.2017 11:39

Wykopaliska na Westerplatte

Foto: Fotorzepa/Adam Burakowski

W ramach tegorocznych prac, które potrwają do 22 grudnia, archeolodzy odkrywają fundamenty budynku administracyjnego i starych koszar. Chcą je zbadać i sporządzić dokumentację, która pokaże m.in. dokładną lokalizację obiektów. W niedalekiej przyszłości podjęte zostaną decyzje dotyczące rekonstrukcji niektórych obiektów. Plan zakłada też ekspozycję części odkrytych fundamentów.

W pierwszych dniach września archeolodzy przystąpią do dokładniejszego badania terenu sąsiadującego bezpośrednio ze zniszczoną 2 września 1939 roku w wyniku niemieckiego bombardowania, wartownią nr 5. W trakcie ubiegłorocznych prac natrafili na lej po bombie, która eksplodowała przy jednym z narożników wartowni. Dwie inne bomby trafiły w wartownię i zabiły sześciu żołnierzy.  

W trakcie ubiegłorocznych badań archeolodzy wydobyli około czterech tysięcy różnego rodzaju obiektów, w tym wojskowych i cywilnych guzików, polskich i niemieckich monet, łusek, amunicji. W trakcie tegorocznych badań znaleziono już wiele monet,  w tym pięciozłotową, srebrną monetę z wizerunkiem Piłsudskiego. Archeolodzy wydobyli też bardzo dużą ilość polskich mundurowych guzików. Wśród tegorocznych znalezisk są także przedmioty bardziej osobiste, na przykład scyzoryk, polski metalowy szkaplerzyk z literami MT (mogą być to inicjały właściciela).

Archeolodzy znaleźli też różnego typu odznaki będące elementami umundurowania i duży zbiór plomb z wybitym polskim orzełkiem i napisem "WST Westerplatte", którymi zabezpieczano wejścia do obiektów składnicy tranzytowej. W pobliżu fundamentów dawnego obiektu administracyjnego natrafiono na skupisko łusek, znaleziono je w jednym miejscu, co wskazywałoby, że było to stanowisko ręcznego karabinu maszynowego.

Wśród tegorocznych znalezisk jest także wiele przedmiotów związanych z działalnością kurortu, jaki istniał na terenie półwyspu Westerplatte, zanim teren ten zaczął pełnić funkcje wojskowe. Archeolodzy znaleźli fragmenty porcelany, żetony służące letnikom do wypożyczenia kąpielówek, ręczników oraz monety z bardzo różnych okresów.

Polska składnica wojskowa powstała na Westerplatte decyzją Rady Ligi Narodów - organu, który kontrolował porządek prawny w Wolnym Mieście Gdańsk. Składnica zaczęła funkcjonować w 1926 r., ale moment ten poprzedziły kilkuletnie przygotowania, w tym budowa magazynów oraz linii kolejowej. W latach 30. system obronny na Westerplatte został rozbudowany. Powstało wówczas m.in. pięć wartowni oraz nowoczesny budynek koszar.

1 września 1939 r. o godzinie 4.47 Westerplatte zostało zaatakowane wystrzałami z niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein". Oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego do 7 września 1939 r. broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza. Według rożnych źródeł gdy wybuchły walki, w polskiej składnicy przebywało 210-240 Polaków. W walkach poległo 15 polskich żołnierzy, około 30 zostało rannych. Liczbę zabitych po stronie niemieckiej szacuje się na 50 żołnierzy, rannych - na około 120.

—PAP Nauka w Polsce, k.k. 

Archeologia
Naukowcy zbadali szkielet rzymskiego gladiatora. Przełomowe wyniki analiz
Archeologia
Naukowcy odkryli kolejne tajemnice denisowian. Co wiemy o kuzynach Homo sapiens?
Archeologia
Przełomowe odkrycie archeologów. „Kwestionuje nasze rozumienie historii ludzkości"
Archeologia
Jakie tajemnice kryje stary żydowski cmentarz na Bródnie?
Archeologia
Czy wiek Stonehenge na pewno jest dobrze określony? Zaskakujące odkrycie naukowców