Uczęszczający na aplikację ogólną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury - F.L. - wnioskował o przyjęcie go na aplikację specjalistyczną alternatywnie, tj. w przypadku wyczerpania limitu miejsc na aplikacji sądowej, wnosił o przyjęcie go na aplikację prokuratorską.
Dyrektor KSSiP odmówił przyjęcia go zarówno na aplikację sądową, jak i prokuratorską, tłumacząc to ukończeniem przez F.L. aplikacji ogólnej na miejscu poniżej przyznanych przez Ministra Sprawiedliwości limitów (odpowiednio: 100 na sądowej i 50 na prokuratorskiej).
Od tej decyzji aplikant odwołał się do Ministra Sprawiedliwości, wskazując, że była ona niesłuszna, ponieważ nieprawidłowo zostało ustalone jego miejsce na liście kwalifikacyjnej aplikantów III roku aplikacji ogólnej.
Średnia czy suma
Jego zdaniem, przy wyliczaniu wyniku punktowego ze sprawdzianów i praktyk zaniżony został osiągnięty przez niego wynik, bowiem Dyrektor KSSiP przyjął, iż wynosi on 40,5 punktów. Tymczasem według młodego prawnika błędnie została mu zaliczona do tego wyniku średnia punktów zdobyta ze sprawdzaniu, a łączniku uzyskać 41,5 punktów i powinien być sklasyfikowany na wyższej pozycji.
Dyrektor KSSiP przy ustalaniu listy kwalifikacyjnej aplikantów, zastosował § 7 ust. 2 Rozporządzenia w sprawie odbywania aplikacji ogólnej, sędziowskiej i prokuratorskiej, które stanowi, iż do sumy punktów uzyskanych ze wszystkich sprawdzianów wlicza się średnią arytmetyczną liczby punktów uzyskanych przez aplikanta ze sprawdzianu w obu terminach. Tymczasem zdaniem skarżącego aplikanta stoi to w sprzeczności z treścią art. 26 ust. 3 ustawy o KSSiP, zgodnie z którym kolejności miejsca na liście klasyfikacyjnej aplikantów decyduje suma punktów stanowiąca sumę ocen uzyskanych przez aplikanta z zaliczonych sprawdzianów oraz łącznej oceny przebiegu praktyk. W opinii F.L., kluczowym jest tu zwrot "zaliczonych sprawdzianów", który według niego oznacza, że nie jest możliwe doliczenie do ogólnego wyniku średniej arytmetycznej, jak to uczynił Dyrektor KSSiP, lecz jedynie wyniku zaliczającego sprawdzian.