To już czwarty egzamin sędziowski, który odbył się w Krakowie. Trwał od 1 lipca do 13 sierpnia. Zarządzono go dla 104 aplikantów drugiego rocznika aplikacji sędziowskiej, przystąpiło do niego też czterech aplikantów, którzy egzamin oblali w 2013 r.; trzech referendarzy sądowych, którzy przepracowali na tym stanowisku co najmniej trzy lata, oraz 31 asystentów sędziów z co najmniej czteroletnim stażem pracy.

Egzamin składał się z części pisemnej i ustnej. Wśród aplikantów drugiego rocznika egzamin zdało 93,2 proc. kandydatów do zawodu (97 osób). Z czwórki aplikantów, którzy poprawiali egzamin, troje zaliczyło go pozytywnie; wśród referendarzy zdało dwoje, a wśród asystentów – dziewięcioro. Najwyższy wynik z części pisemnej z prawa karnego wyniósł 57,5 pkt na 60 możliwych i osiągnęła go trójka aplikantów; z cywilnego 58,5 pkt na 60 możliwych. W sumie z części pisemnej ogółem najlepszy wynik wyniósł 115 pkt (na 120 możliwych); z części ustnej 209 pkt (na 210 możliwych); najwyższa suma punktów z obu części egzaminów wyniosła 316 (na 330 pkt możliwych), a wynik taki zdobył jeden aplikant.

Warunkiem dopuszczenia do części ustnej egzaminu było uzyskanie z części pisemnej co najmniej 80 punktów na 120 możliwych do zdobycia. W części ustnej zdający mieli do rozwiązania 21 kazusów (po trzy z siedmiu dziedzin prawa objętych zakresem egzaminu).  Warunkiem zaliczenia części ustnej egzaminu było uzyskanie przez zdającego co najmniej 10 punktów za rozwiązanie zestawu trzech kazusów z każdej dziedziny prawa.

Ocenę celującą (powyżej 290 pkt) uzyskało 38 tegorocznych aplikantów, dwóch aplikantów, którzy zdawali egzamin po raz drugi, i jeden referendarz sądowy. Wynik niedostateczny odnotowało w sumie 41 osób (w tym 22 asystentów). Za niespełna dwa tygodnie, 1 września, aplikanci, którzy zdali egzamin, wybiorą sądy, w których będą odbywać staż referendarski. O konkretnym wyborze zdecyduje  miejsce na liście rankingowej. O kolejności decyduje suma punktów uzyskanych na egzaminie sędziowskim.

Po wyborze aplikanci trafią na 18-miesięczny staż. Zostaną zatrudnieni na stanowiskach referendarzy na czas nieokreślony. Odbycie stażu zakończy 48-miesięczną aplikację sędziowską. Potem absolwent aplikacji może już przystąpić do konkursu na wolne stanowisko sędziowskie.