To ważny głos samorządu do młodych prawników. Dokument nie wziął się znikąd, bo kwestia płacenia aplikantom nabrzmiewała w ostatnich latach. – Problem z wynagrodzeniami narastał. O tym, że aplikanci zarabiają bardzo słabo albo wcale, mówi się od dawna. Nie wszędzie przyjęła się niestety zasada, że za wykonaną pracę należy płacić – wskazuje adwokat Joanna Parafianowicz, członkini Rady i współautorka projektu uchwały.

Przykładów wątpliwych praktyk nie trzeba zresztą długo szukać. Wczoraj informowaliśmy o przedsiębiorczym radcy z Poznania. Na stronie swojej kancelarii zamieścił anons dotyczący organizowanego programu praktyk. Za zdradzenie tajników zawodu życzył sobie od ucznia 2500 zł. Sprawą zajął się już pion dyscyplinarny jego izby.

W uchwale NRA znalazł się także apel do dziekanów rad adwokackich, aby przy wyznaczaniu patronów wprowadzili rozwiązania zapewniające aplikantom wynagrodzenie.

– Przyjęty dokument nie zamyka się jednak jedynie na relacji aplikant–patron. NRA przypomniała adwokatom współpracującym z aplikantami, że za podejmowanie przez nich czynności należne jest wynagrodzenie – dodaje adwokat Rafał Dębowski, sekretarz NRA.

Temat aplikantów poruszony został równie przy okazji prac nad projektem ustawy dotyczącym tzw. aplikacji akademickiej.

24 lutego kierownicy szkoleń aplikantów przyjęli stanowisko dotyczące reguł kształcenia prawników. W dokumencie czytamy, że dostrzega się „potrzebę ciągłego udoskonalania modelu aplikacji". Jednak poza tą deklaracją konkretów zabrakło. Sprzeciwiono się za to pomysłom centralnego certyfikowania wykładowców prowadzących zajęcia na aplikacji czy nagrywaniu zajęć.

To, czy adwokatura zmieni zasady kształcenia i czy nie będą to zmiany jedynie kosmetyczne, dowiemy się najwcześniej w kwietniu. ©?