Wspólna centralna aplikacja sędziów i prokuratorów

Od nowego roku aplikanci sądowi i prokuratorscy będą słuchaczami Centrum Kształcenia Kadr. Test psychologiczny ujawni, kto nadaje się do zawodu, a kto nie

Publikacja: 17.12.2007 23:51

Ostra selekcja przed przyjęciem na aplikację ma dać gwarancję, że do sądów i prokuratur trafią najlepsi spośród kandydatów.

W marcu Sejm zmienił ustawę o Krajowym Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury. Stworzenie scentralizowanego i jednolitego w całym kraju szkolenia wstępnego dla kandydatów na sędziów i prokuratorów to wymaganie unijne.

[srodtytul]Wspólna aplikacja[/srodtytul]

Nowy aplikant będzie słuchaczem Centrum Kształcenia Kadr, a nie jak dotychczas aplikantem konkretnego sądu czy prokuratury. Wspólny dla aplikantów sądowych i prokuratorskich będzie pierwszy rok aplikacji. Po nim nastąpi kolokwium. W zależności od miejsca na liście kwalifikacyjnej słuchacz będzie wybierał specjalizację sądową albo prokuratorską i w tym kierunku kształcił się kolejne dwa lata. – To dobry kierunek. Nie ma żadnych przeszkód, by przez pierwszy rok przyszli prokuratorzy i sędziowie uczyli się wspólnie – mówi „Rz” sędzia Krzysztof Petryna. Nabór na aplikacje będzie zależeć od potrzeb kadrowych. A te, jak powszechnie wiadomo, będą z roku na rok mniejsze. Nasze Ministerstwo Sprawiedliwości od dawna stawia na etaty pomocnicze (asystentów i wykwalifikowanych urzędników) dla sędziów i prokuratorów.

Kandydatów czeka egzamin konkursowy. Komisję powoła minister sprawiedliwości. Konkurs będzie się składać z części pisemnej i ustnej. Nowością jest możliwość przeprowadzenia części preselekcyjnej konkursu w postaci testu, który sprawdzi wiedzę z nauk społeczno-prawnych, a przede wszystkim z poszczególnych dziedzin prawa. Zostanie zorganizowany, gdy kandydatów na aplikację zgłosi się bardzo dużo.

[srodtytul]Prawdę ujawni test[/srodtytul]

Badane będą również predyspozycje kandydatów do wykonywania zawodu sędziego lub prokuratora. Badanie będzie mieć formę testu psychologicznego. Suma punktów uzyskanych w postępowaniu kwalifikacyjnym oraz wynik testu predyspozycji będą decydowały o przyjęciu lub nieprzyjęciu kandydata na aplikację. Tym, którzy uporają się z egzaminem i znajdą się na liście, przyjrzy się policja. Zbierze informacje o tym, czy: kandydat nie narusza prawa (a jeśli tak, to w jaki sposób); ma związek ze środowiskami przestępczymi, a jeśli tak, to jaki jest charakter tych kontaktów; jest uzależniony od alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych.

[srodtytul]Najlepsi dla Temidy[/srodtytul]

Proponowany model postępowania kwalifikacyjnego na aplikację sądowo-prokuratorską umożliwi wyłonienie osób najlepszych pod względem merytorycznym, ale również mających predyspozycje do wykonywania zawodu zaufania publicznego i wysokie kwalifikacje moralne – uważa MS.

Argumentuje, że ostra selekcja kandydatów sprawi, iż nie trafią do niego ludzie niegodziwi.

Nowelizacja poszerzyła program szkoły dla sędziów i prokuratorów, która istnieje od września 2006 r. Dzięki zmianom mają zniknąć różnice w kształceniu kadr wymiaru sprawiedliwości. Młodzi sędziowie są bowiem coraz gorzej przygotowani do wykonywania zawodu – słyszy się coraz częściej. Konieczność powołania szkoły sugerowała Unia Europejska. W trakcie negocjacji wielokrotnie zwracała nam uwagę na konieczność unifikacji programów szkolenia i centralizację procesów kształcenia. Szkoła zajmuje się przygotowaniem programów i prowadzeniem szkoleń zawodowych oraz innych form doskonalenia zawodowego sędziów i ich asystentów, referendarzy sądowych oraz prokuratorów. Wykładowcami są doświadczeni sędziowie i prokuratorzy (także w stanie spoczynku), referendarze sądowi oraz specjaliści z innych dziedzin. Ustawa zobowiązuje prokuratorów i sędziów do stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w tym uczestnictwa w szkoleniach.

[ramka][b]Podstawa prawna: [/b]

[link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=185310]ustawa z 29 marca 2007 r. o zmianie ustawy o Krajowym Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury (DzU nr 64, poz. 433)[/mail]. [/ramka]

[ramka][b]Opinia dla "RZ": Stanisław Dąbrowski, przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa[/b]

Sam pomysł wspólnych początków nauki dla kandydatów na sędziów i prokuratorów nie jest zły, gdyż podstawy na obu kierunkach są takie same. Ma jednak swoje mankamenty. Nie wiem na przykład, czy najlepsi po pierwszym roku mieliby trafiać w nagrodę do zawodu sędziego czy prokuratora. Który z nich ma być tym gorszym sortem? Niebawem zresztą ta inicjatywa w ogóle może się okazać niemożliwa. Gdy zabraknie asesorów (a tak się stanie po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października), trzeba będzie w ogóle zmienić kształt aplikacji sędziowskiej i pomyśleć o wprowadzeniu wspólnej aplikacji dla zawodów prawniczych. Wszystko zależy jednak od tego, jaki model zawodu sędziego zwycięży. Dla mnie zawód ten powinien być ukoronowaniem całej kariery prawniczej.[/ramka]

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki [link=mailto:a.lukaszewicz@rp.pl]a.lukaszewicz@rp.pl[/mail]

Ostra selekcja przed przyjęciem na aplikację ma dać gwarancję, że do sądów i prokuratur trafią najlepsi spośród kandydatów.

W marcu Sejm zmienił ustawę o Krajowym Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury. Stworzenie scentralizowanego i jednolitego w całym kraju szkolenia wstępnego dla kandydatów na sędziów i prokuratorów to wymaganie unijne.

Pozostało 92% artykułu
Sądy i trybunały
Rezygnacja Julii Przyłębskiej to jest czysta kalkulacja
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką
W sądzie i w urzędzie
Upoważnienie do konta bankowego na wypadek śmierci. Jak zrobić to zgodnie z prawem?
Podatki
Pułapka na frankowiczów: po ugodzie może być PIT
Konsumenci
Jak otrzymać ulgę na prąd? Kto może mniej zapłacić za energię? Ekspert odpowiada
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Nieruchomości
SN: kiedy mieszkanie u rodziców prowadzi do zasiedzenia
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska