- z 25 maja 2012 r. o zmianie ustawy o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa oraz niektórych innych ustaw.
Nowelizacja została opracowana w celu usunięcia niezgodności unormowań krajowych z aktami prawa Unii Europejskiej - istotnym jej elementem jest uporządkowanie pojęć ustawowych, zwłaszcza dostosowanie do terminologii zawartej w regulacjach unijnych.
Ustawa wprowadzając definicję podmiotu rozszerza zakres podmiotowy ustawy o jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, o ile posiadają zdolność prawną. Z uzasadnienia projektowanej ustawy wynika, że rozszerzenie to, w porównaniu z obecnie obowiązującą ustawą, umożliwi uczestniczenie w obrocie jednostkom organizacyjnym MON (wojskowym) i MSWiA. Obowiązujące przepisy uniemożliwiają tym podmiotom występowanie z wnioskiem o wydanie zezwolenia na obrót z zagranicą towarami o znaczeniu strategicznym.
Ponadto nowelizacja reguluje problematykę - w celu implementowania postanowień dyrektywy unijnej - świadectwa wiarygodności odbiorcy uzbrojenia mającego miejsce zamieszkania albo siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (organem wydającym te świadectwa będzie Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego).
Przedkładana ustawa przewiduje wprowadzenie nowej formy obrotu - transferu wewnątrzunijnego, określonego jako przekazanie lub przemieszczenie towaru o znaczeniu strategicznym od podmiotu w jednym państwie członkowskim do podmiotu w innym państwie członkowskim bez opuszczania obszaru celnego Unii Europejskiej.