Czy nadchodzi koniec chaosu przestrzennego w gminach?

Nowelizacja ustawy obliguje gminy do przygotowania i przyjęcia długoterminowej strategii związanej z zagospodarowaniem przestrzennym, co ma zapewnić ład przestrzenny i zrównoważony rozwój gmin.

Publikacja: 09.08.2023 12:55

Czy nadchodzi koniec chaosu przestrzennego w gminach?

Foto: Adobe Stock

Opublikowana na początku roku informacja Najwyższej Izby Kontroli (NIK) o wynikach kontroli dotyczącej planowania i zagospodarowania przestrzennego w Polsce na przykładzie wybranych miast (raport) nie napawa optymizmem. NIK przeprowadził kontrolę w celu uzyskania odpowiedzi na pytanie, czy obowiązujący system planowania przestrzennego w Polsce zapewnia możliwość racjonalnego gospodarowania przestrzenią.

W wyniku kontroli NIK ustalił, że przepisy ustawy z 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (ustawa) nie zapewniają racjonalnego kształtowania ładu przestrzennego w gminach i ich zrównoważonego rozwoju. Zamiast trwałych zasad gospodarowania przestrzennego, które gwarantować miały miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, z uwagi na niski poziom pokrycia kraju miejscowymi planami wydawane są decyzje o warunkach zabudowy (decyzje WZ), regulujące warunki zabudowy dla konkretnych nieruchomości, działek gruntu.

Pozostało 95% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO