Fiskus chce VAT od kar za brak biletu parkingowego

Skarbówka zmieniła zdanie w sprawie rozliczania opłat dodatkowych pobieranych przez gminę od osób, które nie przestrzegają regulaminu korzystania z miejsc postojowych.

Publikacja: 14.06.2023 14:50

Fiskus chce VAT od kar za brak biletu parkingowego

Foto: Adobe Stock

Jeszcze w zeszłym roku fiskus potwierdzał, że kary nakładane na użytkowników parkingu za brak biletu nie są wynagrodzeniem za usługę i nie podlegają VAT. Teraz uważa inaczej. Pokazuje to interpretacja szefa Krajowej Administracji Skarbowej z 30 maja 2023 r. zmieniająca wcześniejszą interpretację dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Z pytaniem do fiskusa wystąpiła gmina prowadząca siedem płatnych parkingów dla samochodów oraz autokarów. Warunki korzystania są podane do wiadomości w regulaminie wywieszonym na tablicach znajdujących się koło parkomatów. Poprzez wjazd na teren parkingu użytkownik godzi się na przestrzeganie regulaminu. Z chwilą wjazdu dochodzi do zawarcia umowy najmu miejsca postojowego. Dowodem jest bilet pobrany w parkomacie.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt