Czy jest obowiązek finansowania budowy lub przebudowy drogi?

Po wyroku Sądu Najwyższego z 24 lutego 2021 r., inwestorzy inwestycji niedrogowych zyskali podstawy do odwrócenia zwyczaju wielu zarządców dróg i organów architektoniczno-budowlanych do nakładania na inwestorów obowiązku partycypacji w realizacji inwestycji drogowej w zakresie wykraczającym poza przyczynę i cel jej realizacji.

Publikacja: 30.11.2022 10:58

Czy jest obowiązek finansowania budowy lub przebudowy drogi?

Foto: Adobe Stock

Tylko tekst pierwotny ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 1985 r. nr 14, poz. 60) stanowił wprost o tym, iż koszty budowy lub modernizacji dróg, spowodowane inwestycją niedrogową, należą do inwestora przedsięwzięcia. Kolejne zmiany tej ustawy, począwszy od ustawy z 14 listopada 2003 r. (Dz. U. z 2003 r. nr 200, poz. 1953) do obecnie obowiązującej wersji ustawy, stanowiącej załącznik do obwieszczenia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 7 lipca 2022 r. (Dz. U. z 2022 r., poz. 1693) nie przewidują expressis verbis obciążenia inwestora kosztami inwestycji niedrogowej. Zamiast tego konstruują obowiązek inwestora budowy lub przebudowy dróg publicznych spowodowanej inwestycją niedrogową w sposób bardzo ogólny.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Płace
Ostatnia taka podwyżka pensji. W przyszłym roku czeka nas rewolucja
Sądy i trybunały
Bezsilność Trybunału rośnie. Uchwała naprawcza Sejmu ponad wyrokiem TK
Konsumenci
Rzecznik generalny TSUE o restrukturyzacji Getin Banku: ocenić musi polski sąd
Podatki
Uparty obdarowany zapłaci podatek, bo nie chciał pokazać wydruku z konta
Akcje Specjalne
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Sądy i trybunały
Sędzia, który kradł pendrive'y nadal w zawodzie. Zarabia 10 tys. zł miesięcznie
Podatki
Skarbówka będzie łapać już tylko prawdziwych oszustów