Reklama
Rozwiń

Z cyberbezpieczeństwem jest trochę jak z RODO. Dużo straszenia

Inwestycje w cyberbezpieczeństwo można porównać do zakupu polis ubezpieczeniowych. Sama nowelizacja ustawy o KSC dobrze uwypukla to, że kwestie związane z cyberbezpieczeństwem to już nie tylko problem techniczny, lecz w dużej mierze poważne ryzyko biznesowe – mówi Paweł Śmigielski, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa.

Publikacja: 14.01.2025 07:39

Paweł Śmigielski

Paweł Śmigielski

Foto: materiały prasowe

Kogo obejmie ustawa o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa w myśl najnowszej wersji projektu nowelizacji?

Podmioty administracji państwowej i firmy działające w 17 sektorach wymienionych w ustawie o KSC, podzielonych na 10 kluczowych i 7 ważnych. W przypadku podmiotów kluczowych mówimy przede wszystkim o dużych przedsiębiorstwach, czyli zatrudniających ponad 250 osób i mających ponad 50 mln euro obrotu, które działają m.in. np. w energetyce, transporcie czy bankowości. Jednak w przypadku przedsiębiorców komunikacji elektronicznej podmiotem kluczowym staną się już ci co najmniej średniej wielkości. Do podmiotów kluczowych nie zostaną zakwalifikowane mikroprzedsiębiorstwa, z pewnym zastrzeżeniem. Niezależnie od wielkości (czyli mogą to być nawet mikro i małe), podmiotami kluczowymi będą m.in. dostawcy usług DNS (czyli tłumaczących adresy IP stron internetowych na adresy słowne, którymi się posługujemy) oraz rejestratorzy domen krajowych. Takie podejście nie dziwi, bo z punktu widzenia cyberbezpieczeństwa i plagi fałszywych domen, udających np. strony banków, ta kwestia ma zasadnicze znaczenie. W tym aspekcie jest to właściwie jeden do jednego odwzorowanie wymogów dyrektywy NIS2, którą wdraża nowelizacja.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama