fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Koniec z niepotrzebną hospitalizacją

123RF
Narodowy Fundusz Zdrowia doprecyzowuje definicję programów lekowych i zaznacza, że mają być prowadzone w trybie ambulatoryjnym.

Projekt zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania umów w leczeniu szpitalnym na programy lekowe zakłada m.in., że świadczenia, które mają być prowadzone w trybie ambulatoryjnym, a więc w przychodni, nie powinny być bez uzasadnienia przenoszone na oddziały szpitalne.

Ma to nie tylko ułatwić życie pacjentom, którzy źle znoszą niepotrzebną hospitalizację, ale ograniczyć liczbę niepotrzebnych hospitalizacji, które są kosztochłonne i zwiększają wydatki na programy lekowe.

Projekt porządkuje też definicje, zmieniając nazwę zakresu „programy zdrowotne (lekowe)" na „programy zdrowotne", co dostosowuje nazwę do przepisów ustawy o refundacji oraz ustawy o świadczeniach zdrowotnych. Doprecyzowuje też sposoby rozliczania ryczałtu diagnostycznego i dodaje przepisy pozwalające na jednoznaczną interpretację czasu pracy personelu. W sytuacji, gdy program lekowy prowadzony jest wyłącznie w poradni specjalistycznej lub na oddziale jednego dnia, godziny pracy personelu powinny być zgodne z harmonogramem pracy tego miejsca.

etap legislacyjny: konsultacje publiczne

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA