fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

E-recepta ważna tylko 30 dni, chyba że lekarz zdecyduje inaczej

Fotolia.com
Jeśli lekarz nie wyznaczy dłuższego czasu realizacji elektronicznej recepty, pacjent na jej realizację będzie miał tylko 30 dni. Resort zdrowia poprawia niejasne przepisy.

Resort zdrowia postanowił usunąć tę niedogodność. Jak wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie recept, który trafił do konsultacji publicznych 4 października, lekarz będzie mógł oznaczyć na recepcie elektronicznej termin jej realizacji nie dłuższy niż 365 dni, a w przypadku braku takiego oznaczenia, termin realizacji e-recepty wynosić będzie 30 dni od daty wystawienia, jak to jest dzisiaj w przypadku recepty papierowej.

O kłopotach z odmierzaniem dawek na e-recepcie wypisanej na rok pisaliśmy w „Rzeczpospolitej" pod koniec września. Obowiązujące od 7 września 2019 r. przepisy, pozwalające wypisać e-receptę nawet na 365 dni i możliwość jej realizacji przez rok od daty wystawienie, rodziły wiele problemów dla lekarzy i pacjentów.

Czytaj też:

Zdaniem farmaceutów, nowela to próba usunięcia dziwnych i czasem niemożliwych do odmierzenia porcji leki.

Obecnie jednorazowy zakup leku nie może przekraczać zapasu na 180 dni i pacjent może go sobie zapewnić tylko wówczas, gdy pacjent zrealizuje receptę w dniu jej wystawienia. Jeśli recepta jest wystawiona na sześć miesięcy, a pacjent pójdzie z nią do apteki miesiąc później, dostanie zapas na pięć miesięcy. Kłopoty zaczynają się, gdy dzienna dawka to pół tabletki, a lekarz wystawia receptę na roczny zapas 180 tabletek. Wówczas, gdy chory postanowi zrealizować receptę 181. dnia, dostanie zero tabletek, bo zapisany w przepisach mechanizm nakazuje pomniejszać ilość leku proporcjonalnie do czasu pozostałego do daty realizacji recepty.

Etap legislacyjny: konsultacje publiczne

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA