Będą cztery nowe krajowe rejestry kardiologiczne

Cztery nowe krajowe rejestry kardiologiczne planuje utworzyć Ministerstwo Zdrowia. Mają zacząć działać już jesienią.

Publikacja: 07.08.2019 08:15

Będą cztery nowe krajowe rejestry kardiologiczne

Foto: Adobe Stock

Do konsultacji publicznych trafiły właśnie cztery projekty rozporządzeń w sprawie krajowych rejestrów: ablacji, infekcyjnego zapalenia wsierdzia, mechanicznego wspomagania krążenia oraz przeznaczyniowych ekstracji elektrod.

Czytaj także:

Pacjenci apelują o pieniądze na rejestry medyczne

Krajowy Rejestr Mechanicznego Wspomagania Krążenia ma poprawić sytuację chorych z najbardziej zaawansowaną niewydolnością serca, którym pozostaje jedynie przeszczep lub zastosowanie mechanicznego wspomagania krążenia. Liczba przeszczepów serca spada – w tym roku wykonano ich jedynie 73, podczas gdy lista oczekujących liczy 439. Wśród chorych z zaawansowaną niewydolnością są osoby niekwalifikujące się do przeszczepu. Alternatywą dla nich jest wszczepienie pompy LVAD, która umożliwia powrót nie tylko do domu, ale też do aktywności zawodowej.

W Rejestrze Przeznaczyniowych Ekstracji Elektrod zapisywane będą wymiany urządzeń wszczepialnych, które stanowią dziś od 20 do 30 proc. zabiegów w elektrokardiologii.

– Usuwanie elektrod jest jedną z najtrudniejszych procedur z obszaru elektroterapii serca. Dzięki rejestrowi będziemy dokładnie wiedzieli, w jakim odsetku procedur konieczne jest zastosowanie bardziej zaawansowanych (droższych) narzędzi, by osiągnąć sukces terapeutyczny. Rejestr pomoże precyzyjnie ustalić grupy pacjentów, u których usuwanie elektrod wymaga wydzielenia nowej, wyżej refundowanej procedury, a dodatkowo pozwoli ocenić rokowanie w tej grupie pacjentów i zoptymalizować opiekę nad nimi – mówi prof. Przemysław Mitkowski z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Z kolei Rejestr Infekcyjnego Zapalenia Wsierdzia (IZW) pomoże lepiej leczyć chorych na tę ciężką do rozpoznania chorobę, w której śmiertelność szpitalna sięga 26 proc. W 2017 r. na IZW leczono 1342 pacjentów. Specjaliści podejrzewają jednak, że chorych było znacznie więcej. Ze względu na duże problemy w rozpoznaniu szacować można, że wielu pacjentów nigdy nie ma postawionego rozpoznania tej choroby, a jako przyczyna zgonu wpisywana jest inna jednostka chorobowa – czytamy w uzasadnieniu projektu.

– Nowe rejestry są niezwykle ważne i oczekiwane przez środowisko kardiologiczne. Pozwolą nam uzyskać nie tylko wiarygodną wiedzę statystyczną, ale także wymuszą follow up, czyli dalszą opiekę nad pacjentem i przełożą się bezpośrednio na efektywność i jakość leczenia. Przykładem jest Krajowy Rejestr Ablacji, w którym odległy efekt leczenia jest szczególnie istotny – mówi prof. Jarosław Kaźmierczak, konsultant krajowy kardiologii. – Powiązanie rejestru z Narodowym Funduszem Zdrowia wymusi pełną sprawozdawczość – świadczenia odpowiednio niesprawozdane nie zostaną rozliczone. To przełoży się wprost na kompletność danych – dodaje prof. Kaźmierczak.

Wszystkie rejestry ruszą najprawdopodobniej już tej jesieni. W ocenie skutków regulacji przewidziano bowiem dla nich finansowanie na ostatni kwartał tego roku.

Etap legislacyjny: konsultacje publiczne

Do konsultacji publicznych trafiły właśnie cztery projekty rozporządzeń w sprawie krajowych rejestrów: ablacji, infekcyjnego zapalenia wsierdzia, mechanicznego wspomagania krążenia oraz przeznaczyniowych ekstracji elektrod.

Czytaj także:

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe