Nowe domy opieki dziennej dla chorych na Alzheimera na Mazowszu

17 mln zł przeznaczył samorząd województwa mazowieckiego na sześć domów opieki dziennej dla osób w pierwszej fazie chorób otępiennych.

Publikacja: 23.07.2020 15:58

Nowe domy opieki dziennej dla chorych na Alzheimera na Mazowszu

Foto: Adobe Stock

Z placówek skorzystają nie tylko chorzy na Alzheimera, ale też ich bliscy – otrzymają m.in. innymi pomoc psychologiczną.

W środę 22 lipca Mazowsze podpisało umowę z Fundacją „Zdrowie W Głowie" i Towarzystwem Przyjaciół Dzieci. Fundacja otworzy placówkę przy szpitalu w Ząbkach, a towarzystwo w Serocku.

- Tworzymy pewnego rodzaju sieć dziennych domów pobytu, by wypracować model zajmowania się osobami z chorobami otępiennymi w pierwszych etapach choroby. Tu liczy się czas. Im szybciej zareagujemy na wstępne symptomy, tym większa szansa na spowolnienie rozwoju choroby. To daje nadzieję na lepszy komfort życia nie tylko choremu, ale i jego bliskim. – wyjaśnia marszałek Adam Struzik.

Zgodnie z raportem Najwyższej Izby Kontroli z 2017 r., w Polsce brakuje modelu leczenia i opieki nad osobami z chorobą Alzheimera. Zdarza się, że lekarze pierwszego kontaktu bagatelizują objawy wczesnych etapów chorób otępiennych. – Raport NIK-u wskazał wyraźnie, że brakuje placówek opieki dziennej i całodobowej. Ponieważ wiemy, że cenniejsze jest działanie we wstępnej fazie, w Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej powstała inicjatywa stworzenia sieci placówek skierowanych do osób na początku choroby otępiennej – mówi Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa.

- Gdy rozpoczyna się choroba, zazwyczaj cała rodzina nie potrafi się odnaleźć w nowej sytuacji. Wszyscy potrzebujemy się uczyć, czym są choroby otępienne i jak pomóc osobie bliskiej. Program to z jednej strony oferta zajęć dla osób chorych, a z drugiej – szkolenia i poradnictwo dla rodzin – zaznacza Aleksander Kornatowski, p.o. dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

Przyczynowe leczenie Alzheimera wciąż nie jest możliwe, dlatego w placówkach postawiono na opiekę holistyczną, która ma spowolnić rozwój choroby. Starsi z zespołami otępiennymi uzyskają tu pomoc neuropsychologiczną, logopedyczną oraz terapeutyczną. Ośrodki przewidują też stymulację fizyczną, intelektualną i kulturalną – chorzy skorzystają z arteterapii (leczenia sztuką) i zajęć muzyczno-ruchowych.

W serockim domu pobytu planowane są spotkania podopiecznych z dziećmi. – Ze światowych badań wynika, że kontakt seniora z dzieckiem spowalnia proces demencji. Seniorzy stają się bardziej komunikatywni i otwarci na relacje zarówno z maluchami, jak i między sobą – tłumaczy Marzena Litwinek, dyrektor Integracyjnego Centrum Opieki Wychowania Terapii w Serocku.

Udowodniono, że wymienione oddziaływania efektywnie przedłużają sprawne funkcjonowanie społeczne, podtrzymują rozmaite umiejętności, ale też zapobiegają innym towarzyszącym chorobie objawom, takim jak depresja, zaburzenia snu czy objawy psychotyczne.

Badacze twierdzą, że schorzenia otępienne, ze szczególnym uwzględnieniem choroby Alzheimera, należą do najkosztowniejszych chorób w Europie – składają się na nie bezpośrednie koszty leczenia i opieki, a także koszty pośrednie, takie jak utrata produktywności zawodowej pacjenta. Dlatego tak ważne jest stworzenie miejsc, które pomogą spowolnić przebieg choroby u tych, u których pojawiają się jej pierwsze objawy. W sumie na Mazowszu powstać ma sieć sześciu ośrodków tego typu: Dzienny Dom Pobytu (DDP) w Ząbkach oraz w Serocku, a także DDP w Siedlcach, Płocku, Radomiu oraz miejscowości Białoskóry w powiecie płockim. Do 2022 r. placówki otrzymają od samorządu ponad 17 mln zł dotacji, a kadra skorzysta z regularnych szkoleń. Pobyt w ośrodkach będzie częściowo odpłatny, a dla każdego z pacjentów ceny zostaną indywidualnie ustalone przez organizatora.

Z placówek skorzystają nie tylko chorzy na Alzheimera, ale też ich bliscy – otrzymają m.in. innymi pomoc psychologiczną.

W środę 22 lipca Mazowsze podpisało umowę z Fundacją „Zdrowie W Głowie" i Towarzystwem Przyjaciół Dzieci. Fundacja otworzy placówkę przy szpitalu w Ząbkach, a towarzystwo w Serocku.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP