Europejski paszport covidowy dostępny od 1 lipca

Dostępna obecnie krajowa wersja paszportu covidowego nie oferuje pełni możliwości dokumentu europejskiego, dostępnego od 1 lipca. Nie zawiera informacji np. o statusie ozdrowieńca czy negatywnym wyniku wykonanego w ciągu 48 godzin testu.

Aktualizacja: 17.06.2021 19:38 Publikacja: 17.06.2021 18:38

Europejski paszport covidowy dostępny od 1 lipca

Foto: Adobe Stock

- Co to jest paszport covidowy?

Cyfrowy paszport covidowy, nazywany też paszportem zdrowotnym, a w nomenklaturze europejskiej EU Digital Covid Certificate, to cyfrowe świadectwo szczepień mające zwalniać osoby zaszczepione z obowiązku wykonywania testów lub odbywania kwarantanny.

- Od kiedy i w jakich krajach będzie miał zastosowanie?

Rozporządzenie w sprawie unijnych certyfikatów covid (UCC) ma być stosowane w całej Unii Europejskiej od 1 lipca, niemniej wszystkie państwa członkowskie, które przeszły testy techniczne i są gotowe do wydawania oraz weryfikacji certyfikatów covidowych, mogą zacząć korzystać z systemu na zasadzie dobrowolności. W Polsce certyfikat jest już zarówno wydawany, jak i honorowany.

- Jak pobrać paszport covidowy?

Paszporty covidowe dostępne są na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Wystarczy zalogować się do IKP profilem zaufanym lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej i w zakładce „certyfikaty" wybrać rodzaj certyfikatu i kliknąć w „Pobierz kod QR". Następnie należy zapisać dokument na swoim urządzeniu lub go wydrukować.

- Kto może pobrać certyfikat covidowy?

Tylko osoby w pełni zaszczepione, czyli te, które otrzymały dwie dawki szczepienia lub przyjęły szczepionkę jednodawkową, otrzymały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (czas jego ważności to 48 godzin) lub wyzdrowiały po Covid-19 (certyfikat jest ważny od 11. do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR).

- Jak długo ważny jest certyfikat covidowy?

Ważny jest od 14. do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki szczepionki dwudawkowej lub jedynej dawki szczepionki jednodawkowej.

- Czy wydawany obecnie w Polsce paszport covidowy również uwzględnia status ozdrowieńca?

Nie. Obecny certyfikat jest dokumentem krajowym i zawiera wyłącznie potwierdzenie otrzymania pełnej dawki szczepienia. Unijny certyfikat z informacją o teście i/lub statusie ozdrowieńca, wraz z tłumaczeniem na język angielski, dostępny będzie w rządowej aplikacji mObywatel na przełomie czerwca i lipca 2021 r. Na razie paszport w aplikacji mObywatel jest krajowym zaświadczeniem, a nie unijnym certyfikatem (UCC). Aplikacja mObywatel dostępna jest bowiem wyłącznie dla osób z polskim obywatelstwem, posiadających ważny dowód osobisty.

- W jaki sposób obcokrajowiec lub osoba bez ważnego dowodu osobistego może otrzymać aktualny certyfikat?

Jak czytamy na oficjalnych stronach rządowych, certyfikat powinien być wydany w formie wydruku w przychodni wykonującej twoje szczepienie. Jest dostępny natychmiast po otrzymaniu pełnej dawki szczepienia.

- Gdzie można znaleźć aktualne informacje o dokumentach niezbędnych przy podróży do jednego z krajów UE?

Stale aktualizowane informacje dostępne są na stronie: https://reopen.europa.eu/pl

- W jaki sposób, po 1 lipca, na granicy okazywany będzie paszport covidowy?

Wystarczy w trakcie kontroli granicznej pokazać kod QR na ekranie swojego telefonu lub innego urządzenia mobilnego lub pokazać wydruk z kodem QR.

- Czy paszport covidowy i obowiązek okazania go na granicy nie narusza RODO?

Sam proces weryfikacji certyfikatu oparty jest na minimalizacji prezentowanych danych i weryfikuje status danej osoby: kolor zielony oznacza, że certyfikat jest ważny, czerwony, że jest nieważny. Zawiera też podstawowe dane pozwalające potwierdzić tożsamość (imię i nazwisko, data urodzenia, unikalny identyfikator dokumentu). Dane osobowe, w tym dane medyczne, nie są wymieniane w kontekście transgranicznym w tym procesie ani widoczne w aplikacjach.

- Co to jest paszport covidowy?

Cyfrowy paszport covidowy, nazywany też paszportem zdrowotnym, a w nomenklaturze europejskiej EU Digital Covid Certificate, to cyfrowe świadectwo szczepień mające zwalniać osoby zaszczepione z obowiązku wykonywania testów lub odbywania kwarantanny.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego