Strajk lekarzy nie może zagrażać życiu ludzi

Zamknięcie placówki na czas protestu lekarzy i pozbawienie dostępu do dokumentacji medycznej to naruszenie zbiorowych praw pacjentów.

Publikacja: 15.02.2016 07:33

Strajk lekarzy nie może zagrażać życiu ludzi

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Zdrowie i życie to dobro najcenniejsze dla większości ludzi. Zdarza się, że o ich ratowaniu decydują opinie, badania i inne dokumenty, na podstawie których można prześledzić dotychczasowy przebieg leczenia. Stały dostęp do dokumentacji medycznej to jedno z podstawowych praw pacjenta. Potwierdził to ostatnio Naczelny Sąd Administracyjny.

Dwa dni przerwy

Sprawa, którą zajmował się NSA, dotyczyła decyzji rzecznika praw pacjenta o uznaniu praktyk za naruszające zbiorowe prawa pacjentów. Chodziło o jedną z przychodni rodzinnych w Nysie. Rzecznik zarzucił, że placówka narusza zbiorowe prawa pacjenta w dwóch przypadkach.

Po pierwsze, przychodnia w regulaminie zastrzegła, że udostępnia dokumentację medyczną osobom upoważnionym przez pacjentów wyłącznie na piśmie. Tymczasem żaden przepis ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta nie określa, że udostępnienie dokumentacji osobie upoważnionej przez pacjenta następuje wyłącznie na pisemne upoważnienie.

Drugi zarzut wiązał się z zamknięciem placówki 2 i 5 stycznia 2015 r. Zamknięcie miało związek z protestem lekarzy zrzeszonych w Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskiego i sporem o nowy kontrakt z z Narodowym Funduszem Zdrowia. Pacjenci mogli złożyć wnioski o udostępnienie dokumentacji, wyłącznie przesyłając je na adres pocztowy, telefonicznie bądź mailem.

Przychodnia twierdziła, że poinformowała pacjentów o sposobie udostępniania dokumentacji medycznej. Informacja została wywieszona na drzwiach przychodni. Jednak ze zgłoszenia za pośrednictwem ogólnopolskiej infolinii wynika, że przychodnia była zamknięta i nie udostępniała dokumentacji medycznej. Pacjenci, którzy udali się do przychodni 2 i 5 stycznia, nie mogli uzyskać dokumentacji.

W ocenie rzecznika godziło to w prawa tych, którzy m.in. ze względów ekonomicznych nie mieli możliwości wystąpienia o dokumentację zdalnie lub musieli ją dostać pilnie.

Placówka zaskarżyła decyzję, ale Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił jej skargę. Podkreślił, że realizacja prawa pacjenta do dokumentacji medycznej nie może być w żaden sposób ograniczona bądź utrudniona, i to nawet gdy świadczenia zdrowotne przestały być udzielane z powodu niezawarcia umowy z NFZ. Uczestniczenie w akcji protestacyjnej nie zwalnia z obowiązku przestrzegania prawa.

Nagłe przypadki

Racji przychodni nie przyznał też NSA. Podkreślił, że sam warunek pisemnej formy upoważnienia do wydania dokumentacji zawarty w regulaminie wewnętrznym stanowi naruszenie praw pacjenta. Tak samo jak zamknięcie placówki na dwa dni.

Jak podkreśliła sędzia NSA Barbara Adamiak, dokumentacja medyczna ratuje zdrowie i życie pacjenta. Oczywiście placówka może protestować, ale trzeba tak zorganizować jej pracę, żeby jednocześnie chronić zdrowie i życie pacjentów. Inaczej mówiąc, pacjent musi mieć zapewniony dostęp do dokumentacji zwłaszcza w sytuacjach nagłych także w trakcie protestu. Wyrok jest prawomocny.

sygnatura akt: II OSK 2843/15

Opinia

Jolanta Budzowska, radca prawny, członek Komisji Praw Człowieka Krajowej Rady Radców Prawnych partner w kancelarii BFP

Rozstrzygnięcie NSA jest słuszne. Dostępo do dokumentacji medycznej to jedno z podstawowych praw pacjenta, obok prawa do informacji i zgody na leczenie. Dokumentacja medyczna jest niezbędna, żeby swobodnie planować leczenie, a bywa, że także konieczna do ratowania życia i zdrowia. W swojej praktyce zawodowej miałam do czynienia z koniecznością walki o wydanie zapisu rezonansu magnetycznego głowy dziecka, czas miał znaczenie. Od tego badania inny lekarz uzależniał podjęcie decyzji o operacji ratującej życie pacjenta, a w szpitalu... nie było informatyka ani czystych płyt CD. Strajk lekarzy nie ma nic wspólnego z zapewnieniem dostępu do dokumentacji medycznej. Organizacją wydawania pacjentom dokumentów powinien się zajmować pion administracyjny. Każda placówka ma obowiązek wprowadzić takie rozwiązania, żeby pacjent miał stały dostęp do dokumentów i kopii badań, niezależnie od protestów czy obecności w pracy personelu medycznego. To często sprawa życia i śmierci.

Zdrowie i życie to dobro najcenniejsze dla większości ludzi. Zdarza się, że o ich ratowaniu decydują opinie, badania i inne dokumenty, na podstawie których można prześledzić dotychczasowy przebieg leczenia. Stały dostęp do dokumentacji medycznej to jedno z podstawowych praw pacjenta. Potwierdził to ostatnio Naczelny Sąd Administracyjny.

Dwa dni przerwy

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona