Koniec z nieracjonalnymi zakupami w ochronie zdrowia. Teraz wydatki na sprzęt i infrastrukturę mają być zgodne z regionalną polityką zdrowotną i mapami potrzeb zdrowotnych – zakłada nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, którą w czwartek przyjął Sejm. Nowe zapisy uregulują zakupy zarówno z funduszy unijnych, jak i krajowych.

– Dotychczas pieniądze na inwestycje i infrastrukturę w ochronie zdrowia często były wydawane nieracjonalnie. Budowano obok siebie dwa szpitale o tym samym profilu i dziwiono się, że oba bankrutują. Ustawa przeciwdziała takim sytuacjom – mówi Krzysztof Łanda, wiceminister zdrowia i autor regulacji. Powołuje się na raport Najwyższej Izby Kontroli, który pokazał, że w wielu ośrodkach kupowano drogi sprzęt diagnostyczny, którego nigdy nie rozpakowano z pudełek.

Celowość i racjonalność inwestycji ma gwarantować system – Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia, czyli IOWISZ, który za pomocą 34 pytań ma ocenić zgodność inwestycji z postulatami Komisji Europejskiej, celami regionalnej polityki zdrowotnej i rozwoju gospodarki polskiej. Zdaniem ministra Łandy dostępność IOWISZ w internecie nie tylko ułatwi składanie wniosków, ale zachęci do niego osoby, które wcześniej nie starały się o dofinansowanie w obawie przed nadmierną biurokracją.

Chociaż nowelizacja zakłada, że na ocenę wniosków wpływ będzie miał wojewoda, zdaniem autorów nowelizacji IOWISZ ma też gwarantować jego bezstronność.

etap legislacyjny: trafi do Senatu