Najpierw wpis do rejestru, a potem dotacja dla centrum

Jednym z głównych źródeł finansowania centrów i klubów integracji społecznej są dotacje pochodzące z dochodów samorządów. Do 17 lipca organizatorzy takich placówek mogą przystąpić do konkursu ogłoszonego przez ministra pracy.

Publikacja: 30.06.2015 03:00

Najpierw wpis do rejestru, a potem dotacja dla centrum

Foto: www.sxc.hu

Centrum integracji społecznej może być tworzone m.in. przez: jednostki samorządu terytorialnego (w formie: jednostki budżetowej lub samorządowego zakładu budżetowego) oraz organizacje pozarządowe. Celem ich działalności jest m.in.:

- nabywanie przez uczestników centrum umiejętności zawodowych, przekwalifikowanie lub podwyższanie przez nich kwalifikacji zawodowych;

- nauka planowania życia i zaspokajania potrzeb własnym staraniem, zwłaszcza przez możliwość osiągnięcia własnych dochodów przez zatrudnienie lub działalność gospodarczą;

- uczenie umiejętności racjonalnego gospodarowania środkami pieniężnymi.

Jakie procedury

Wniosek o przyznanie statusu centrum składa się do wojewody właściwego ze względu na siedzibę centrum. Status centrum integracji na okres pięciu lat nadaje wojewoda w drodze decyzji administracyjnej. Wnioski w tej sprawie należy składać od 1 kwietnia do 30 kwietnia lub od 1 września do 30 września danego roku. Wojewoda prowadzi rejestr jednostek organizacyjnych, którym nadał status centrum.

Centrum integracji społecznej musi:

- informować wojewodę w terminie 30 dni o każdej zmianie danych zawartych we wniosku,

- przedstawiać corocznie, nie później niż do 31 marca, wojewodzie oraz jednostkom i podmiotom przyznającym dotacje centrum, a także instytucji tworzącej (np. gminie) sprawozdanie zawierające rozliczenie dotacji za rok poprzedni, efekty reintegracji zawodowej i społecznej, a także preliminarz wydatków i przychodów na rok bieżący związanych z wykonywaniem usług.

Wojewoda, na wniosek np. gminy, może wydać decyzję o przedłużeniu statusu centrum integracji społecznej na koleje pięć lat, biorąc pod uwagę przedstawiane sprawozdanie, z trzech ostatnich lat.

Środki na działalność

Centrum integracji społecznej utworzone przez jednostkę samorządu terytorialnego finansowane jest przez nią. Jeśli tworzy je organizacja pozarządowa, to pieniądze pochodzą z:

- zasobów tej organizacji ze zbiórek, darowizn lub innych źródeł,

- dotacji na pierwsze wyposażenie z dochodów własnych gminy, przeznaczonych na realizację gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych,

- innych dochodów własnych jednostki samorządu terytorialnego.

Utworzenie centrum może być finansowane na zasadach porozumienia, z dotacji z dochodów własnych samorządu województwa. Może to być dotacja przeznaczana na pierwsze wyposażenie oraz dotacja na działalność przez okres pierwszych trzech miesięcy na realizację wojewódzkiego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.

W przypadku niezrealizowania przez centrum integracji jego zadań lub w razie stwierdzenia nieprawidłowości rozliczeń finansowych mających wpływ na wynik finansowy wojewoda wydaje decyzję o utracie statusu centrum. Robi to z urzędu lub na wniosek marszałka województwa, wójta, burmistrza lub prezydenta miasta przyznających dotacje centrum lub instytucji tworzącej centrum, czyli np. jednostki samorządu terytorialnego.

W przypadku wydania decyzji o utracie statusu centrum niewykorzystane środki finansowe pochodzące z dotacji podlegają zwrotowi do jednostek, które udzieliły dotacji, w wysokości proporcjonalnej do wysokości udzielonego wsparcia.

Gdy organizacja pozarządowa, która utworzyła centrum integracji społecznej, jest likwidowana, jej prawa i obowiązki może przejąć gmina właściwa ze względu na siedzibę centrum.

W postępowaniu administracyjnym dotyczącym wydawania decyzji o nadaniu, przedłużeniu lub utracie statusu centrum integracji organem wyższego stopnia jest minister pracy i polityki społecznej.

Centrum jest finansowane z:

- dotacji pochodzącej z dochodów własnych jednostek samorządu terytorialnego, w tym przeznaczonych na realizację programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych (nie dotyczy to centrum działającego w formie jednostki budżetowej),

- środków z Unii Europejskiej,

- dochodów uzyskiwanych z działalności.

Centrum integracji społecznej może prowadzić działalność wytwórczą, handlową lub usługową oraz działalność wytwórczą w rolnictwie. Działalność taka nie może polegać na wytwarzaniu i handlu wyrobami przemysłu paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 0,5 proc. oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali.

Wysokość wsparcia

Dotacja z dochodów samorządowych dla centrum utworzonego przez organizację pozarządową jest ustalana jako iloczyn kwoty określonej uchwałą rady gminy oraz liczby uczestników zajęć reintegracji zawodowej i społecznej prowadzonych w centrum i liczby pracowników centrum integracji, według stanu na koniec miesiąca. Kwota takiej dotacji wypłacana jest co miesiąc, przez okres działalności centrum, do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który została przyznana dotacja. Kwota dotacji nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości kosztów działalności centrum integracji, pomniejszonej o przychód uzyskany z jego działalności.

Z kolei gdy jednostka samorządu terytorialnego utworzyła centrum integracji, kwota dotacji z dochodów własnych samorządu jest ustalana jako iloczyn kosztów realizacji reintegracji zawodowej i społecznej w przeliczeniu na jednego uczestnika oraz liczby uczestników zajęć prowadzonych w centrum i liczby jego pracowników, pomniejszonej o przychód uzyskany z działalności. Wysokość dotacji w tym przypadku określana jest corocznie przez właściwy organ jednostki samorządu terytorialnego.

Również kluby

Gminy i organizacje pozarządowe mogą także prowadzić kluby integracji społecznej. Wcześniej potrzebny jest wpis w rejestrze prowadzonym przez wojewodę. Dokonuje go wojewoda w ciągu 30 dni na podstawie zgłoszenia (np. gminy). Utworzenie i działalność klubów integracji społecznej może być finansowana:

- ze środków z Unii Europejskiej,

- z dotacji pochodzących z dochodów własnych gminy.

Otwarty konkurs

Minister pracy i polityki społecznej ogłosił otwarty konkurs ofert dla instytucji (m.in. dla jednostek samorządu terytorialnego) tworzących centra i kluby integracji społecznej. Oferty na wsparcie finansowe projektu dotyczące organizacji i przebiegu przedsięwzięcia o nazwie „Konwent Centrów i Klubów Integracji Społecznej – edycja 2015 r." można składać do 17 lipca 2015 r.  Celem przedsięwzięcia jest podtrzymanie promowania i rozwijania standardów działań na rzecz integracji i reintegracji społeczno-zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym poprzez skoordynowaną współpracę instytucji prowadzących centra i kluby integracji społecznej.

Do konkursu mogą być zgłaszane oferty przygotowane przez instytucje prowadzące centra lub kluby integracji społecznej, które posiadają:

- odpowiednie wpisy do rejestrów wojewodów na dzień 31 maja 2015 r. oraz

- są członkami platformy współpracy pod nazwą Konwent Centrów i Klubów Integracji Społecznej (tj. po złożeniu wniosku o przyjęcie w poczet członków Konwentu uzyskały do 30 czerwca 2015 r. pozytywną decyzję konwentu).

Dofinansowanie projektu wynosi 69 000 zł, przy czym nie może przekroczyć 80 proc. kwoty całkowitej, przeznaczonej na realizację zadań. Środki finansowe stanowiące kwotę dofinansowania muszą być wykorzystane do 31 grudnia 2015 r. Oferty konkursowe należy składać wyłącznie na formularzu określonym w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z 15 grudnia 2010 r. w sprawie wzoru oferty i ramowego wzoru umowy dotyczących realizacji zadania publicznego oraz wzoru sprawozdania z wykonania tego zadania (patrz podstawa prawna).

Oferty, o których mowa, wraz z załącznikami, należy przesłać listem poleconym z dopiskiem na kopercie „Konwent" do Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ul. Nowogrodzka 1/3/5, 00-513 Warszawa w terminie do 17 lipca 2015 r. (liczy się data stempla pocztowego). Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w terminie do 31 sierpnia 2015 r.

Czym zajmują się kluby

W klubach integracji społecznej można organizować:

- działania mające na celu pomoc w znalezieniu pracy,

- prace społecznie użyteczne,

- roboty publiczne,

- poradnictwo prawne,

- działalność samopomocową w zakresie zatrudnienia, spraw mieszkaniowych i socjalnych,

- staże

podstawa prawna: Art. 3–10 oraz art. 18–18 c ustawy z 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 43, poz. 225 ze zm.)

podstawa prawna: Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 9 października 2007 r. w sprawie określenia wzoru sprawozdania przedstawianego przez centrum integracji społecznej (DzU z 2007 r. nr 196, poz. 1421)

podstawa prawna: Rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z 15 grudnia 2010 r. w sprawie wzoru oferty i ramowego wzoru umowy dotyczących realizacji zadania publicznego oraz wzoru sprawozdania z wykonania tego zadania (DzU z 2011 r. nr 6, poz. 25)

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego