fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Hałas: sąd administracyjny nie zmusi władz do montażu ekranów akustycznych

123RF
Sąd administracyjny nie może zmusić władz miasta do zamontowania ekranów akustycznych przy konkretnej ulicy.

Dwójka właścicieli posesji na ul. Sielskiej w Olsztynie zwróciła się do prezydenta tego miasta o montaż ekranów akustycznych od strony drogi krajowej nr 16. Powołali się m.in. na art. 362 prawa ochrony środowiska. Dowodzili, że hałas od strony drogi przekroczył dopuszczalne prawem normy.

Prezydent odmówił. Tłumaczył, że planowana jest budowa obwodnicy miasta. Dlatego montaż ekranów jest zbędny. Brakuje też na to środków finansowych.

Właściciele nieruchomości nie poddali się. Wnieśli odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie. Zarzucili prezydentowi bezczynność. W ich ocenie oczekiwanie na zakończenie budowy obwodnicy jest pozbawione sensu. Natężenie hałasu już teraz ma negatywny wpływ, co wykazali w ekspertyzie. Dodali, że nie ma żadnej gwarancji, że wybudowanie obwodnicy coś zmieni.

Zdaniem skarżących w budynku położonym na tej nieruchomości znajduje się przychodnia psychiatryczna wraz z oddziałem dziennym, a także ośrodek rehabilitacji psychosomatycznej. Hałas jest uciążliwy także dla jego pacjentów.

Nic nie zyskali. SKO uznało odwołanie za niezasadne. Wówczas wnieśli skargę na bezczynność prezydenta do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie. Zarzucali mu niepodjęcie kroków w sprawie montażu ekranów.

WSA stwierdził, że skarga zasługuje na uwzględnienie. Doszło bowiem do przewlekłości postępowania w tej sprawie. Zwycięstwo właścicieli nieruchomości było jednak połowiczne. WSA uznał, że nie jest jego rolą ocenianie zasadności argumentów właścicieli posesji o przekroczeniu dopuszczalnych norm hałasu. Nie może też zobowiązywać prezydenta miasta do wydania decyzji merytorycznej, jak chcą tego skarżący.

sygnatura akt: II SAB/Ol 79/15

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA