Coraz bliżej programu pilotażowego w podstawowej opiece zdrowotnej POZ Plus. Do konsultacji publicznych trafił właśnie projekt zarządzenia prezesa NFZ ws. pilotażu testującego koordynację opieki na poziomie lekarza I kontaktu. Testy będą we wszystkich województwach, zarówno na obszarach wiejskich, miejskich, jak i wiejsko-miejskich. W woj. dolnośląskim obejmie np. trzy miasta lub wsie o liczbie mieszkańców od 5 do 10 tys., a w śląskim cztery miejscowości tej wielkości. W Lubuskiem, Lubelskiem, Opolskiem, Podkarpackiem i Podlaskiem opieka koordynowana testowana będzie w dwóch wsiach do 5 tys. mieszkańców, a pilotaż w miastach od 10 do 20 tys, mieszkańców zaplanowano tylko na Mazowszu i w Małopolsce. Najwięcej, bo aż sześć przychodni POZ weźmie udział w pilotażu na Mazowszu. W Wielkopolsce, Małopolsce, na Śląsku będzie ich po cztery, po trzy na Dolnym Śląsku, w Łódzkiem i na Pomorzu. W pozostałych po dwie.

Poza świadczeniami podstawowej opieki zdrowotnej pilotaż obejmuje świadczenia profilaktyczne, program zarządzania chorobą i koordynację oraz monitoring przebiegu leczenia przez zespół POZ Plus. Opisano też ścieżki terapeutyczne. Zrealizują je lekarze rodzinni: diabetologii, kardiologii, pulmonologii, endokrynologii i rehabilitacji.

Program koordynowanej opieki w POZ to flagowy projekt b. ministra Konstantego Radziwiłła, który chciał nadać lekarzowi rodzinnemu nadrzędną rolę w systemie. Lekarz POZ miał zlecać więcej badań i nadzorować leczenie u specjalistów. Uwagi do projektu można przesyłać do końca stycznia.

etap legislacyjny: konsultacje