fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wywiady

Krupiński: przejęcie BPH to dobra inwestycja

materiały prasowe
Udane przejęcie banku BPH to zasługa w dużej mierze zarządu Alior Banku, który negocjował ten zakup - podkreśla Michał Krupiński, prezes PZU

To co, nie udało się pana poprzednikowi, udało się panu. BPH jest w rękach PZU.

Udane przejęcie banku BPH to zasługa przede wszystkim zarządu Alior Banku , który negocjował przejęcie. Oczywiście PZU wspiera transakcję i chciałbym podziękować członkom zarządu PZU , Radzie Nadzorczej, którzy jednomyślnie wsparli transakcję Alior Banku kierując się oczywiście interesem PZU jako akcjonariusza.

...który od niemal roku jest pod kontrolą PZU.

Nowy zarząd PZU w kwestii Alior Banku miał trzy wyjścia. Mogliśmy zostać przy posiadanym pakiecie jednego banku tj. wariancie status quo. Alior potrzebuje jednak kapitału żeby rozwijać się dalej w szybkim tempie. Mogliśmy też teoretycznie rozważyć sprzedaż zakupionego w zeszłym roku pakietu akcji. Ta opcja byłaby jednak trudna z punktu widzenia wyceny, regulacyjnego oraz rynkowego.

Trzecią opcją było wzięcie udziału w projekcie pod tytułem repolonizacja sektora bankowego.

Konsolidacja sektora jest faktem i PZU jako inwestor dostrzega na tym polu potencjał i chce wesprzeć Alior w ewentualnych przejęciach. Po uzyskaniu odpowiednich analiz oraz dyskusji uznaliśmy, że selektywne wsparcie takich projektów jest dla nas korzystne. Moim zdaniem Alior to najlepszy obecnie bank w Polsce nie tylko z punktu widzenia klienta, ale także od strony innowacyjności systemów.

Kupiony właśnie przez Aliora bank BPH także?

W drodze negocjacji udało się Aliorowi osiągnąć to na czym nam bardzo zależało, czyli wyłączyć portfel kredytów frankowych oraz złotowych kredytów hipotecznych. Tak oczyszczony z ryzykownych aktywów bank jest dla Aliora bardzo atrakcyjnym nabytkiem, a jako akcjonariusze dostrzegamy dużą wartość wynikającą z transakcji. Uważam, że osiągnięte warunki tej transakcji są satysfakcjonujące, a cena po jakiej nabywany jest tzw. dobry bank jest poniżej wartości księgowej.

Dlaczego PZU zdecydowało, aby nabywającym był nie PZU ale poprzez dokapitalizowanie Alior Bank?

Taka struktura transakcji daje PZU komfort, że cena jest rynkowa. Alior musi przekonać do transakcji nie tylko PZU, ale także pozostałych akcjonariuszy.Uważam, ze ta transakcja buduje dla PZU potencjalnie znaczącą wartość. Powstanie bank, który będzie w pierwszej dziesiątce banków w Polsce, a docelowo, nawet bez kolejnych przejęć może być szósty w ciągu najbliższych 2 lat z aktywami powyżej 100 mld zł.

Czy w uzyskaniu lepszej ceny pomogły giełdowe spadki sektora bankowego?

Dziś BPH ma kapitalizację o 10 proc. mniejszą niż w październiku. Jak wiadomo z publicznych informacji BPH chciały kupić też inne podmioty.

Teraz Alior musi uzyskać zgodę pozostałych akcjonariuszy i nastąpi jego dokapitalizowanie? O jakich kwotach mówimy?

PZU jest zobligowane do poniesienia kosztów podniesienia kapitału Aliora na poziomie co najmniej 25 proc. czyli odpowiednio do posiadanych udziałów.

Czy dokapitalizowanie Aliora w jakikolwiek sposób odbije się na polityce dywidendowej PZU?

Nie będzie na nią miało żadnego wpływu.

Rozumiem, że PZU otrzymał zielone światło ze strony Skarby Państwa na budowę na gruncie Aliora dużego banku. Czy Alior planuje zatem kolejne przejęcia? Mówiło się o ewentualnym przejęciu Raiffeisena czy BOŚ Banku.

Za wcześnie żeby o tym mówić, ale doceniamy to , że Minister Skarbu wspiera budowę grupy bankowej wokół Alior Banku oraz rolę PZU w tym procesie.

Więcej w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej"

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA