fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wynajem

Mieszkanie+ w Gdyni: ponad 13 osób na jeden lokal

materiały prasowe
Chętnych, by zamieszkać w budowanych przez państwo mieszkaniach w Gdyni, jest niemal 2,3 tys. O dwa pokoje ubiega się 40 proc. osób.

Aż 86 proc. chętnych na lokal w ramach rządowego programu Mieszkanie+ chce stopniowo dochodzić do jego własności, a najczęściej wybieranym standardem wykończenia jest ten podstawowy (65 proc. wnioskujących). - W ramach gdyńskiego Mieszkania+ zebraliśmy niemal 2,3 tys. wniosków. To pokazuje jak bardzo ludzie potrzebują tego programu - komentuje Tomasz Górnicki, członek zarządu PFR Nieruchomości. - Kluczową rolę odegrały władze miasta. Bez ich pomocy nie bylibyśmy w stanie przeprowadzić naboru na tę skalę. Teraz czeka nas proces weryfikacji zgłoszeń tak, aby na osiedlach zamieszkały rodziny, które spełnią stawiane przez PFR Nieruchomości i miasto Gdynię kryteria - dodaje.

Wyjaśnia, że urzędnicy muszą teraz sprawdzić, czy wnioskujący dostarczyli komplet dokumentów i oświadczeń, czy mają tzw. zdolność czynszową. Potem będą przydzielać punkty zgodnie z uchwałą rady miasta. - Jako miasto podołaliśmy wyzwaniu, którym było odebranie tak ogromnej liczby wniosków od potencjalnych przyszłych mieszkańców - mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. - Warto przypomnieć, że już pierwszego dnia naboru dostaliśmy niemal 700 wniosków. Później potencjalni najemcy musieli dostarczyć jeszcze komplet dokumentów. Przez cały ten czas urząd był przygotowany także na zainteresowanych, którzy woleli osobiście skonsultować się ze specjalistami w trzech punktach informacyjnych, co znacznie ułatwiło sprawę - opowiada.

Gdyńskie osiedle przy ul. Puszczyka w dzielnicy Kacze Buki jest częścią ogólnopolskiego programu Mieszkanie+. W ramach inwestycji powstanie sześć czterokondygnacyjnych budynków ze 172 mieszkaniami - od kawalerek po mieszkania z pięcioma pokojami. Można decydować się na wynajem, albo wynajem z dojściem do własności w różnych okresach – 15, 20, 25, 30 lat.

- Od stycznia 2019 roku, wzorem zamożniejszych państw UE, mniej zamożnym najemcom będą przysługiwać również dopłaty do czynszów, w tym również najmu z opcją dojścia do własności - przypominają przedstawiciele PFR Nieruchomości.

Do tej pory w ramach programu Mieszkanie+ oddano do użytku 480 mieszkań w Białej Podlaskiej, Jarocinie oraz Kępnie. W pierwszym kwartale przyszłego roku najemcy wprowadzą się do Mieszkania z plusem w Gdyni, Wałbrzychu i Kępicach. Nabór na 192 mieszkania w Wałbrzychu rozpocznie się 18 grudnia.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA