fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wynagrodzenia

Rosjanie w płacowym Rowie Mariańskim

Bloomberg
Pogłębia się różnica w najniższych i najwyższych płacach w Rosji. Teraz jest to prawdziwa głębia - oficjalnie to jeden do piętnastu. Nieoficjalnie: 1 do 1000.

- Różnica w wynagrodzeniach najbiedniejszych i najbogatszych obywateli federacji wynosi obecnie 1 do 15 - ogłosił Maksim Topilin, minister pracy Rosji. Wicepremier Olga Gołodiec mowi o „wyjątkowym zjawisku", kiedy ludzie pracujący są biedakami i żyją na granicy minimum egzystencji.

Wszystko przez politykę Kremla, który ustanawia minimalną płacę oficjalnej poniżej granicy ubóstwa. Zarabiają na tym pracodawcy, bogacą się oligarchowie - przypominają rosyjscy związkowcy. Jednak o nich samych Rosjanie nie mają dobrego zdania. Wytykają im, że siedzą w kieszeniach prezesów (w Rosji to firma płaci szefowi związku pobory), w rezultacie nikt skutecznie nie walczy w Rosji o prawa pracownicze i zarobki.

Według Gołodiec obecnie blisko 5 mln Rosjan otrzymuje wynagrodzenie minimalne wynoszące 7,5 tys rubli miesięcznie (517 zł). To mniej niż wynosi minimum egzystencji to 11,2 tys rubli. Średnia płaca krajowa wyniosła w 2016 r ponad 36,7 tys rubli.

- Bieda, która jest w naszym kraju, to jest bieda, która dotyka ludzi pracujących. To wyjątkowe zjawisko - pracujący biedacy. Jeżeli blisko 5 mln ludzi dostaje miesięcznie 7500 rubli to o jakiej wydajności pracy mówimy - apelowała podczas wystąpienia w Dumie wicepremier Gołodiec. Jej wołanie o zmianę tego stanu rzeczy pozostaje bez odpowiedzi. Za pozostawieniem takiego stanu rzeczy ostro od lat lobbują rosyjscy oligarchowie i koncerny państwowe - najwięksi pracodawcy Rosji.

Eksperci rynku pracy zwracają uwagę, że statystyki nie oddają prawdziwej sytuacji. Zarobki szefów największych firm państwowych sięgają dziesiątków milionów dolarów rocznie, jeżeli wliczyć wszystki ukryte, dodatkowe bonusy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA