fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wynagrodzenia

Ile zarabia najbogatsza rodzina świata? To zawrotna suma

Alice, Jim, Rob i Sam Walton
Flickr, Walmart
Te liczby mogą przyprawić o zawrót głowy – 70 tys. dol. na minutę, 4 mln dol. na godzinę i 100 mln dol. dziennie – w takim tempie rośnie majątek Waltonów, klanu kontrolującego największą na świecie sieć handlową Walmart. Ich pozycja umocniła się od minionego roku, kiedy agencja Bloomberg opublikowała ranking najbogatszych rodzin.

Przy takim tempie ich majątek zwiększył się o około 23 tys. dol., od kiedy zacząłeś(-aś) czytać ten tekst. W tym czasie nowy pracownik Wallmarta mógł zarobić około 6 centów, przy minimalnej stawce godzinowej 11 USD. 

Czytaj także: Rihanna jest najbogatszą piosenkarką na świecie. Zarabia lepiej niż Madonna 

Nawet w epoce wyjątkowej nierówności majątkowej taka wyliczanka robi wrażenie. Spadkobiercy Sama Waltona, powszechnie znanego ze skromności założyciela imperium, gromadzą majątek na niemal niespotykaną skalę i nie są jedyną taką rodziną na świecie.

Fortuna Waltonów wzrosła o 39 mld USD do 191 mld USD od czerwca 2018 r., kiedy zajęli pierwsze miejsce w rankingu najbogatszych rodzin na świecie. W podobnym tempie bogacą się inne amerykańskie dynastie – znana z batoników rodzina Marsów zwiększyła swój majątek o 37 mld USD do 127 mld USD. Przemysłowcom Kochom przybyło w tym okresie 26 mld USD i kontrolują już 125 mld USD. 

W posiadaniu 0,1 proc. najbogatszych Amerykanów jest obecnie majątek większy niż kiedykolwiek po 1929 r., ale ich odpowiednicy w Europie i Azji też zarabiają. 25 najbogatszych rodzin na świecie kontroluje prawie 1,4 bln USD, o 24 proc. więcej niż przed rokiem.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA