fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory parlamentarne 2019

Krzysztof Gawkowski o programie Lewicy: Zamykamy kopalnie

Fotorzepa / Marian Zubczycki
24 sierpnia odbędzie się wielka konwencja lewicy, która pokaże, jaki mamy plan na Polskę - powiedział Onetowi sekretarz zarządu Wiosny, były wiceprzewodniczący SLD Krzysztof Gawkowski.

Gawkowski powiedział, że "wszystko wskazuje na to", iż podobnie jak cztery lata temu będzie kandydował z Bydgoszczy. - Wszystko na to wskazuje, że będę liderem listy, ale te decyzje w tym tygodniu zapadną.

Polityk Wiosny poinformował, że prezentacja nazwisk liderów list Komitetu Wyborczego Lewica ma się odbyć 18 sierpnia. - To krok otwierający naszą kampanię - powiedział Onetowi Krzysztof Gawkowski.

- Kroczek po kroczku wszystko się u nas układa - mówił. Dodał, że przed czterema tygodniami były głosy, że SLD, Wiosna i Razem nie dogadają się z powodu różnic programowych, innych wizji wspólnego startu lub konfliktów personalnych lewicowych polityków.

- Program - przygotowany, okazało się że wspólne mianowniki dotyczące ekologii, polityki społecznej, programu zdrowotnego łatwo było znaleźć. Dogadaliśmy się pod komitetem. Zrobiliśmy to, będzie Komitet Wyborczy Lewicy, próg do przekroczenia 5 proc. I udało się dogadać te listy - mówił polityk. - Pełen parytet mężczyzn i kobiet. Staramy się, żeby te listy były naprawdę zróżnicowane - dodał.

- Były problemy, oczywiście, są zgrzyty. Nie ma 123 "jedynek" - zastrzegł. - 123 "jedynki", "dwójki" czy "trójki", te trzysta osób na pierwszych trzech miejscach czy tysiąc na całych listach, które trzeba wystawić, to naprawdę jest duże wyzwanie dla trzech różnych partii, różniących się i historią, ale i myśleniem o tym, jak powinna to być lewica zorganizowana. A nam się to udało - zaznaczył. Według niego ostatnie sondaże dające lewicy od 11,6 do 14,6 proc. poparcia to wyraz tego, że "ludzie uwierzyli, że inna polityka jest możliwa, że lewica może się w Polsce starać o dobry wynik polityczny".

Gawkowski ocenił, że gdyby lewicy udało się po czterech latach nieobecności w Sejmie wprowadzić 60 posłów, byłby to świetny wynik.

Sekretarz zarządu Wiosny stwierdził, że skoro politykom SLD, Razem i Wiosny udało się porozumieć co do list, to na pewno nie pokłócą się przy wybieraniu przewodniczącego klubu po dostaniu się do parlamentu. Gawkowski ocenił, że koalicjantom uda się stworzyć w Sejmie wspólny klub.

Krzysztof Gawkowski mówił też o programie Lewicy. - Jak ktoś nas pyta, co z polityką społeczną, mówimy: większa płaca minimalna, nigdy podnoszenia wieku emerytalnego. Jak ktoś nas pyta o to, a co ze służbą zdrowia, mówimy: krótsze kolejki. Nie może być tak, że pacjenci czekają 2-3 lata. Jak ktoś nas pyta o ekologię, to znowu - jasność w tej sferze: mniejsza emisyjność, walka ze smogiem, zamykamy kopalnie i nie chcemy wydobycia węgla do 2035 r. - powiedział.

Zaznaczył, że opozycja nie powinna się zgadzać na narzucanie przez PiS tematów kampanii wyborczej. - Tematy dotyczące równości, światopoglądu są ważne, ale też nie są najważniejsze. Ja nie dlatego rozpocząłem od płacy minimalnej, od środków jak powinni obywatele zarabiać, co zrobić, żeby rynek pracy w Polsce był mniej elastyczny, to znaczy żeby ludzie nie pracowali na śmieciówkach - powiedział Gawkowski.

Źródło: Onet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA